Nagehan Alçı: Kadına şiddetten suç kaydı bulunanlar toplu taşımaya, AVM’ye giremesin

26 Kasım 2021 Cuma

Nagehan Alçı: Kadına şiddetten suç kaydı bulunanlar toplu taşımaya, AVM’ye giremesin

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Kadıköy metrosunda Emrah Yılmaz isimli erkeğin bıçakla bir kadını tehdit ettiği anlara ilişkin olarak “Kadına karşı şiddet kaynaklı suç kaydı bulunanlar toplu taşımaya, AVM’ye, kalabalıklara giremesinler. Hatta ben daha önce bu insanlara iş de verilmesin diye yazmıştım” düşüncesini dile getirdi.

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Kadıköy metrosunda bıçakla bir kadını tehdit eden Emrah Yılmaz’ın tutuklama talebinde savcının kullandığı ifadeleri hatırlatarak, “İki önerim var: Birincisi kadına karşı şiddeti katalog suç haline getirmek. Kadın savcımızın bugün yazdığı gerekçe bu anlamda yol gösterici ve çok önemli. İkincisi de failleri toplumdan tecrit etmek” dedi.

“Şüphelinin eyleminin yalnızca tartıştığı müştekilere yönelik değil, o anda trende ve platformda bulunan yolcuların, hatta tüm kadınların özgürce yaşama, sokakta bulunma ve hayatlarına devam etme haklarına saldırıdır” diye yazan Alçı, şöyle devam etti:

“Nasıl Covid 19’a karşı HES kodu sistemi geliştirildiyse, metroya, AVM’ye HES kodsuz giremiyorsak benzer bir sistem suç kaydı için de geliştirilsin. HES kodunun sorulduğu her yerde SUÇ kodu da sorulsun. Kadına karşı şiddet kaynaklı suç kaydı bulunanlar toplu taşımaya, AVM’ye, kalabalıklara giremesinler. Hatta ben daha önce bu insanlara iş de verilmesin diye yazmıştım. Kadına karşı şiddetten damgalananları toplumdan tecrit etmezsek bu sorunu çözemeyeceğiz. Radikal derecede kötü bir tablo ile karşı karşıyayız. Radikal önlemler gerekiyor.” düşüncesini dile getirdi.

Metroda bıçakla tehdit edilen kadın: Görüntülerin belli kısmı yayınlandı

MANSUR YAVAŞ’A TEBRİK

Alçı, “Biz kadınlar kendimizi hiçbir yerde güvende hissetmiyoruz. Aksini söyleyen varsa çıksın… Sokakta, toplu taşımada, gece, gündüz fark etmiyor.. Kadın kimliğimize yönelik şiddet, hakaret, tehdit her an her yerden gelebilir.” ifadelerini kullanarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mansur Yavaş’ı da kutladı.

Alçı, şunları yazdı:

“Bu bağlamda akşam 7’den sonra otobüslerde durak beklemeden tüm kadınlara istedikleri yerde inme hakkı tanıyan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum. Çok doğru bir uygulama… Mansur Yavaş’ın bu uygulaması diğer belediyelere de örnek olmalı…”

Benzer Haberler