Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç yeniden cezaevinde

15 Şubat 2022 Salı

Türkiye’nin bir utanç günü daha. Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel tekrar cezaevinde. ‘MİT mensubu haberleri’ sebebiyle yargılanan gazeteci Murat Ağırel ve Barış Pehlivan İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’ne teslim olmaya gitti. Ardından aynı davadan yargılanan Gazeteci Hülya Kılınç da verilen kararın infazının çıkmasının ardından cezaevine gönderildi.

Barış Pehlivan ve Murat Ağırel, 20 Eylül 2020 tarihinde cezaevinden çıkmışlardı. 1.5 yıl sonra tekrar cezaevinin yolunu tuttular. İstinaf Mahkemesi tarafından, Libya’da şehit olan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunun cenazesini haberleştirmesi üzerine yargılanan ve hapis cezası onanan gazeteciler Murat Ağırel ve Barış Pehlivan Çağlayan Adliyesi’ne teslim olmaya gitti.

Ardından aynı davada yargılanan Hülya Kılınç da kararın infazı için Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince evinden alındı. Manisa Şehir Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Kılınç, cezaevine gönderildi.

“SUSMAYIN, KORKMAYIN, ALIŞMAYIN”

Twitter hesabından paylaşım yapan Ağırel, “Şehit olan vatan evlatlarına şehadet dilediğim için bugün tekrar cezaevine giriyorum. Şehit edenler ise ülkemde renkli halılar ile karşılanıyor. Şimdiye kadar yazdığım hiçbir şeyi yalanlayamayanlar beni adaletsizlikle susturacaklarını sanıyorlar. SUSMAYIN,KORKMAYIN,ALIŞMAYIN” ifadelerini kullandı.

 

“İŞTE GELDİK, GİDİYORUZ”

Barış Pehlivan ise adliye önünden paylaştığı fotoğraf paylaştı. Pehlivan paylaşımına “Üçüncü kez… İşte geldik, gidiyoruz… Hoşça kalın şimdilik…” notunu düştü.

 

‘MİT elemanının adını ve cenaze törenini yazmak suç olamaz’

NE OLMUŞTU?

Libya’da görev yaparken vefat eden MİT görevlisinin cenazesini haber yapan Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel, MİT görevlisinin kimliğini deşifre ettikleri gerekçesiyle, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27. maddesi kapsamında “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan tutuklanmıştı.

Mahkeme, Pehlivan ve Kılınç’a 3 yıl 9 ay, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Ağırel’e de 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası vermişti. 9 Eylül’deki duruşmada Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’in tahliyesine karar verilmişti.

Gazetecilerin istinaf başvurusu bu süreçte reddedildi. Haklarında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesin tarafından Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’e “istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan verilen 4 yıl 8 ay 17 gün ve Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’a verilen 3 yıl 9 ay hapis cezaları onandı.

GAZETECİLER NE İLE SUÇLANDI?

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesince 7 Mayıs’ta kabul edilen 50 sayfalık iddianamede sanıklara yöneltilen suçlamalar, “2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27/3. Fıkrası” ve “Türk Ceza Kanunu’nun 329’uncu maddesine dayandırılıyor. TCK’nın 329’uncu maddesi, ‘Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama’ suçunu tanımlıyor.

İddianamede, ilgili kanunların hükümlerine rağmen, “şehit MİT mensuplarının kimlik bilgileri, fotoğrafları ve cenazeye katılan diğer MİT mensuplarının görüntülerinin bir plan dahilinde, sistematik ve koordineli biçimde Twitter isimli sosyal medya hesapları ile bir kısım gazete ve internet siteleri üzerinden ifşa edildiği” belirtiliyor ve sanıkların 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi

Tahliye sevinci… İlk açıklama

MİT haberleri nedeni ile yargılanan gazetecilere verilen ceza onandı

Benzer Haberler