Motosiklet almak hayal oldu! Rekor zamlar yolda

Yayın tarihi: 12 Haziran 2024 Çarşamba 2:03 pm - Güncelleme: 12 Haziran 2024 Çarşamba 2:03 pm

Otomobil fiyatlarının artmasıyla vatandaşların motosiklete ilgisi arttı. Ancak artık kimse motosikletin yanına da yaklaşamayacak. Motosikletlere rekor zamlar yolda. İşte detaylar…

Çin menşeili motorlu taşıtlara getirilen ek gümrük vergisi ile birlikte otomobillerin yanı sıra motosikletler de yeni vergi kapsamına girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) listesinde 87’nci fasılda yer alan tüm motorlu taşıtlar için geçerli olacak olan bu vergi düzenlemesi, Çin’den ithal edilen motosiklet fiyatlarında da ciddi bir artışa yol açacak.

EK VERGİ DÜZENLEMESİ GELİYOR

Geçtiğimiz süreç içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte Çin’den ithal edilen motorlu taşıtlara %10 gümrük vergisi ile birlikte %40 ek vergi olmak üzere toplam %50 oranında vergi uygulaması yapılmasına karar verildi. Ek vergi uygulamasının yalnızca otomobiller için değil motosikletler için de geçerli olduğu belirtilirken geniş bir yelpazeyi kapsadığı uygulandı. GTİP listesinde 87’nci fasılda yer alan motorlu kara taşıtları arasında traktörler, bisikletler, motosikletler ve bunların aksam, parça ve aksesuarları da yer alıyor.

MOTOSİKLET ALIMI DA ZORLAŞACAK

Son yıllarda otomobil alamayan vatandaşlar tercihini motosikletten yana kullanırken Türkiye’de otomobil satışlarından daha çok motosiklet satışı yapıldığı görülüyor. Ek vergi düzenlemesi ile birlikte piyasada hareketli dakikalar yaşanırken Çin’den ithal edilen motosikletlerin yüksek pazar payına sahip olması nedeniyle fiyatların artması, tüketici ürünlerinde büyük bir yük oluşturuyor. 100.000 TL’den satılan bir Çin menşeili motosiklet vergi düzenlemesi ile birlikte 150.000 TL’ye kadar yükselecek.

YEDEK PARÇALARI DA KAPSIYOR

Uygulanacak ek vergilerin yalnızca motosikletlerle sınırlı kalmadı yedek parçaların da vergi düzenlemesi kapsamında yer aldığı aktarıldı. Bu vergiler motosiklet kullanıcılarının yalnızca alım işlemlerinde değil bakım ve onarım maliyetlerinde de artışı beraberinde getiriyor. Hem yeni motosiklet alımlarında hem de mevcut motosiklet bakımları artık daha pahalıya patlayacak. Vergi düzenlemesi ile birlikte Çin’den ithal edilen motosiklet ve parça fiyatlarını da artış beklenirken özellikle fiyatların daha da yükseleceği ve tüketicilerin bu durumdan olumsuz etkileneceği söyleniyor. Çin menşeli ürünlerin önemli bir yer tuttuğu piyasalarda bu düzenlemenin motosiklet pozlarında büyük bir gelişmeye yol açacağı belirtildi.

Kaynak: Karar