Modacı Nino Cerruti yaşamını yitirdi

17 Ocak 2022 Pazartesi

Modacı Nino Cerruti yaşamını yitirdi

Dünyaca ünlü İtalyan modacı Nino Cerruti 91 yaşında yaşamını yitirdi.  Cerruti aynı Giorgio Armani’yi moda sektörüne kazandıran isimdi.

İtalyan modasının önde gelen isimleri arasında yer alan dünyaca ünlü Nino Cerruti 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cerruti, 1960’lı yılların ortasında Giorgio Armani’yi moda sektörüne kazandırmıştı.

Cerruti, Giorgio Armani’yi moda sektörüne kazandırması ve devrim niteliğindeki erkek ve kadın mankenlerden podyumda aynı kıyafetlerle yürümeleri fikriyle başta İtalya olmak üzere dünya modasına yön vermiş isimlerden biriydi.

NİNO CERRUTİ KİMDİR?

Cerruti, 25 Eylül 1930’da İtalya’nın Biella kentinde doğdu. Babasının 1950’de vefat etmesinin ardından, büyükbabasının 1881’de Biella’da bir tekstil fabrikası kurmasıyla başlayan aile işinin başına geçti.
Milano’da 1957’de açtığı Hitman isimli erkek giyim markasıyla çıkardığı ilk koleksiyon erkek giyiminde bir devrim olarak kabul edilen Cerruti, 1960’ların ortasında Giorgio Armani’yi işe aldı.

1967’de “Cerutti 1881” markasını Paris’te kuran Cerruti, “Pretty Woman” filminde Richard Gere’ın, “Philadelphia”da ise Tom Hanks’in kostümlerini tasarlamıştı. Daha sonra kadın giyim ürünleri de tasarlamaya başladı. Bir dönem Ferrari Formula 1 grubunun da tasarımcısı oldu.

Benzer Haberler