Mızraklı’nın kayyım işleminin iptali için açtığı dava görüldü

14 Eylül 2020 Pazartesi

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden ve yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın atamaya dava görüldü. Mahkeme davaya ilişkin kararını önümüzdeki günlerde açıklayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldıktan sonra yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin seçilmiş Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın kayyım işleminin iptali için açtığı davanın ilk duruşması Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmanın yapıldığı Bölge İdare Mahkemesi binasının önünde polis yoğun önlem aldı.

KARAR AVUKATLARA YAZILI TEBLİĞ EDİLECEK

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, duruşmaya HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP milletvekilleri, partililer ve belediye meclis üyeleri katıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, mahkemeye yazılı savunma sundu. Duruşmayı ileri ki bir tarihe erteleyen mahkeme, davaya ilişkin verdiği kararı önümüzdeki günlerde Mızraklı’nın avukatlarına yazılı tebliğ edecek.

GÜNAY: KAYYIM DEMEK RÜŞVET DEMEK, TALAN DEMEK, YOLSUZLUK DEMEK

HDP sözcüsü Ebru Günay duruşma sonrası Diyarbakır İdare Mahkemesi önünde yaptığı açıklamada, bir karar çıkmayacağını söyledi. Bir yıllık sürecin bunu gösterdiğini ifade eden Günay, “Çünkü dertleri Diyarbakır halkının iradesi değil. Dertleri Diyarbakır halkının iradesini gasp etmek… Haksız ve hukuksuz olan kayyım rejimini devam ettirmek… Bugün bütün dünya, bütün Türkiye, kayyım uygulamalarının ne demek olduğunu biliyor. Kayyım demek rüşvet demek, talan demek, yolsuzluk demek. Kendileri için hazırladıkları banyolarda gördük. Mardin’deki, Van’daki kayyım uygulamalarından biliyoruz. Esas olan bu saltanatın ve gasp halinin devam ettirilmesi” dedi.

“UMUYORUZ Kİ YARGI SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ GASP EDİLMESİNE ALET OLMAZ”

Kayyım uygulamasının bir an önce son bularak belediyelerin halkın iradesini temsil eden gerçek belediye başkanlarına teslim edilmesini isteyen Günay, şöyle devam etti: “Burada bir gasp var, hile var, talan var, yolsuzluk var. Bunu kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Daha da önemlisi sevgili belediye eş başkanlarımız derhal serbest bırakılmalı ve görevlerinin başına dönerek derhal kentlerini yönetmeye devam etmeliler. Umuyoruz ki yargı seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesine alet olmaz. Yargı bağımsız, tarafsız bir karar vererek kayyım kararının iptaline karar verir.”

Benzer Haberler