‘Misafir davet edip karşı komşuya gidemezsin’

31 Mayıs 2020 Pazar

Haber Global’de, Se­nem Toluay Ilgaz’ın sunduğu programda canlı yayını terk eden Muharrem İnce, “Medyanın yüzde 90’ının AKP iktidarının kontrolü altında, beni davet ediyorsan, bekletip Erdoğan’ı veremezsin. Bu korku düzenine son vermemiz gerekiyor” dedi.

Haber Global TV’de canlı yayındaki konuşmasının kesilerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un Fethi programına bağlanılmasına tepki gösterip stüdyoyu terk eden Muharrem İnce, yaşananları anlattı. İnce şu açıklamalarda bulundu:

  • Medyanın yüzde 90’ını Erdoğan kontrol ediyor. Herkes korkuyor. Hakim, savcı, medya, iş adamı korkuyor. Bu korku düzenine son vermemiz gerekiyor.
  • Bana yapılan şuna benziyor. Seni akşam bize misafirliğe çağırıyorum, sonra da seni bırakıp karşı komşuya gidiyorum. Beni davet ediyorsan, beni bekletip Erdoğan’ı veremezsin. Zaten 35-40 kanalda Erdoğan var. Madem beni davet ettin, bırak o kanalda da ben konuşayım. Bu durum medya düzeninin sonucu. Bu medya düzeni Türkiye’yi yoksullaştırır, tutsaklaştırır. Herkese sesleniyorum, eğer canlı yayında konuksanız ve bekletiliyorsanız yayını terk edin, herkes terk etsin.
  • Programda kalsaydım özellikle şunu anlatacaktım: Almanya ekonomisi bizim beş katımız ve pandemi sürecinde 750 milyar Euro’luk paket açıkladı. Bizim de 1 trilyon liralık bir paket açıklamamız gerekirdi. Ama açıklanan 250 milyar lira. Paketin çoğunluğu da ertelemeden ibaret, yüzde 96’sı kredi zaten… Fakat göz boyama yapılıyor. Göz boyama ve kandırmaca da yalaka ve yandaş medya tarafından yapılıyor.

    ‘RTÜK zıvanadan çıktı, başkan sadece iktidarın ağzına bakıyor’

Sözcü’de yer alan habere göre, CHP’li Muharrem İnce önceki akşam Haber Global’de canlı yayın­lanan, ‘Neden?’ programına katıldı. İnce’nin sözleri kesilerek Cumhur­başkanı Erdoğan’ın programına bağlanıldı. Stüdyoya dönüldüğünde söz alan İnce, “Türkiye bu faşist dü­zenden kurtulacak. Ben gururumla kimseyi oynatmam. Erdoğan’ın babasının malı değildir Türkiye Cum­huriyeti. 16 milyon insan oy vermiş bana” dedi ve stüdyoyu terk etti.

İnce’nin yayını terk ettiği Haber Global’den açıklama

“BAĞLANIRSANIZ SİZİ ELEŞTİRİRİM” DEMİŞTİ

Haber Global, Se­nem Toluay Ilgaz’ın sunduğu programın ardından açıklama yaptı. “Böyle olmasını hiç arzu etmezdik. Kendilerine her zaman ekranımız açıktır” diyen Haber Global’in açıklaması şöyle: “Sayın İnce’ye yayın öncesi Cumhurbaşkanı’nın konuşmasına bağlanacağımızı söyledik. ‘Böyle yaparsanız sizi eleştiririm’ dedi. Ancak sözlü tepki yerine yayını terk etti.”

İnce’ye Saray’dan ilk yanıt: Türkiye’de medya özgürce görüşlerini yansıtmaktadır

ÜZÜLDÜĞÜMÜ BİLİN, YETER!

Muharrem İnce’nin terk ettiği ‘Neden?’ programının moderatörü Senem Toluay Ilgaz, sosyal medyadan açıklama yaptı. Ilgaz, “Sayın İnce, Fetih kutlamasında Cumhurbaşkanı’nın konuşmasına dönmemizden sonra yayını terk etti. Üzüldüğümü bilin yeter” dedi.