Milyonlarca emeklinin maaşlarını enflasyon yuttu!

4 Haziran 2019 Salı

Milyonlarca emeklinin maaşlarını enflasyon yuttu!

Enflasyon 3.2 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisinin maaş zamlarını yuttu. Enflasyon farkını ise temmuzda alabilecekler.

Memur-Sen’in altına imza attığı memur ve memur emeklilerine bu yılın ilk 6 ayı için verilen yüzde 4 toplusözleşme zammı, enflasyonun altında kaldı. 5 aylık enflasyona göre yüzde 1 oranında enflasyon farkı oluştu.

Memur ve emekli devletten alacaklı hale geldi. Ancak yine toplusözleşme gereği çalışanlar ve emekliler farkı almak için temmuza kadar beklemek zorunda kalacak. Memurun aylık kaybı telafi edilmeyecek.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile 3.2 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisinin ücret zamlarındaki erime de açığa çıktı. Memur-Sen bu yıl için yüzde 4+5’lik toplusözleşme zammına imza atmıştı. Aralık ayına göre enflasyondaki değişim yüzde 4.99 oldu. Böylece 5 aylık enflasyon, yüzde 4’lük maaş zamlarını da aştı. Çalışan ve emekliler enflasyon farkını ancak temmuzda alabilecek. Tabii bunun için haziran enflasyonuyla birlikte ortalamanın yüzde 4’lük toplusözleşme zammını aşması gerekecek. Toplusözleşme için yetkili konfederasyon olan Memur-Sen’in imzasının yeterli olması ise yeniden gündeme geldi.

Yangın büyüyor

Türkiye Kamu-Sen, ağustos ayında başlayacak toplusözleşme görüşmelerinde konuyu gündeme getirme kararı aldı. Bu arada Memur-Sen diğer konfederasyonları masada istemiyor.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Toplusözleşmeyi bağıtlama yetkisi iki kişinin eline bırakılamaz. O masada toplam 14 kişiyiz ve bu seneki toplusözleşmede ben çoğunluk imzası ile bağıtlamanın yapılmasını talep edeceğim” dedi.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Bayram Zengin de ramazan ayında tüketici enflasyonunun düşürülmüş olmasının oldukça manidar olduğunu vurguladı.

İlk 5 ayda harcama grubunun 4’te 1’ine karşılık gelen gıda ve alkolsüz içecek harcamalarındaki artışın yüzde 10.23 olmasının da ayrıca düşündürücü olduğunu dile getiren Zengin, “Çünkü bu oran memur ve emeklinin mutfak enflasyonudur. Mutfak enflasyonunun yıllık oranı ise yüzde 28.44 olarak ve yıllık en fazla artış gösterilen grup olarak açıklanmasına rağmen mayıs ayında ve ramazan olmasına rağmen yüzde 1.18 düşüş gösterilmesi TÜİK’in enflasyon hesaplamada vejetaryen mevsimini başlattığını gösteriyor. TÜİK’in açıkladığı ısmarlama oranlar bile memur ve emekli için mutfaktaki yangının büyümeye devam ettiğini gösteriyor” dedi. Memur ve emeklilerin bir bayrama daha buruk girdiklerine işaret eden Zengin, bazı unvanlardaki memurların kayıplarını (aile ve çocuk yardımı hariç) şöyle sıraladı:

– 12/1 derece ve kadrodaki hizmetlinin ocak ayında aylığındaki 113.81 TL’lik artışa karşın mayıs ayı enflasyon kaybı 157.22 TL oldu. Hizmetli 43.40 TL alacaklı hale geldi.

– 9/1 derece ve kadrodaki memurun aylığında mayıstaki erime miktarı 168.48 TL, enflasyon alacağı 46.51 TL.

– 7/1 derece ve kadrodaki öğretmenin aylığında mayıstaki erime miktarı 191.07 TL, enflasyon alacağı 52.75 TL.

– 8/3 derece ve kadrodaki pratisyen doktorun aylığında mayıstaki erime 275.54 TL, enflasyon alacağı 76.07 TL.

Benzer Haberler