Milyonlar yandaşa aktı! TELE1’e sıfır ilan

22 Ekim 2021 Cuma

Milyonlar yandaşa aktı! TELE1’e sıfır ilan

Aralarında kamu bankaları, Turkcell, Türk Telekom, Çaykur, THY, Emlak Konut ve TOKİ’nin de bulunduğu onlarca kamu kurumunun yandaş televizyon kanallarına ilan verip TELE1 başta olmak üzere diğer muhalif medya kuruluşlarına ilan vermemesi TBMM’de gündem oldu.

 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kamu ilanlarının dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekerek, “Kamu kurumlarından televizyon kanallarına 9 ayda 4 milyon 300 bin saniye reklam verildi. Milyonlarca liralık bu reklamların tamamı iktidar yanlısı kanallara akmış. İlanlarda aslan payı ise üç kanala, Akit TV 580 bin saniye, 24 TV 650 bin saniye, A Haber 670 bin saniye reklam satmış kamu kurumlarına. Halk TV, FOX, KRT, Tele1 ve TV5 bu ilanlardan tek kuruş alamamış. İktidar yanlısı basına kamu kaynakları adaletsizce pompalanırken, Anadolu’da gazeteler, televizyonlar yaşam savaşı veriyor. Gazetelerin yaşaması için kamu kaynağına ihtiyaç var ama 83 milyonun vergilerinden toplanan bu kaynaklar hem ulusal hem de yerel basınımıza adaletli dağıtılmalı” dedi.

TBMM’de ulusal ve yerel medyanın sorunlarının araştırılması için verilen önerge AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Önergenin görüşmeleri sırasında CHP gurubu adına söz alan Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “kamu kurumlarından televizyon kanalarına verilen ilan dağılımındaki adaletsizliği” rakamlarla açıkladı.

Çakırözer, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi’ndeki kamu kurumlarından gazetelere ilan ve aboneliği kısıtlayan düzenlemenin Anadolu basının zora soktuğunu söylerken, kamu ilanlarının ulusalda televizyon kanallarına adaletsizce dağıtılmasına tepki gösterdi.

Kamu bankaları ile Turkcell, Türk Telekom, Çaykur, THY, Emlak Konut ve TOKİ’nin de aralarında bulunduğu onlarca kamu kurumundan yılın ilk 9 ayında televizyon kanallarına 4 milyon 300 bin saniye reklam verildiğini açıklayan Çakırözer, ilan dağılımındaki adaletsizliği şöyle anlattı:

“TELE1, HALK TV, FOX, KRT,  TV5’E SIFIR İLAN”

“4 milyon 300 bin saniye reklamda milyonlarca liralık aslan payı 3 kuruluşa gitmiş. Yüzde 15 almış her biri. Akit TV 580 bin saniye, 24 TV 650 bin saniye, A Haber 670 bin saniye, TGRT 170 bin, TVNET 350 bin, Ülke TV 350 bin reklam almış. Yine A Haber’e bağlı A Para 300 bin, İngilizce A News ise 140 bin saniye reklam satmış kamu kurumlarına. En az alanlar CNN Türk, NTV, Habertürk. Peki ya Halk TV, FOX, KRT, Tele1, TV5 koca bir sıfır. Bugün bizim Meclis’te bu adaletsizliği sorgulamamız lazım! Bir yanda iktidar yanlısı basına kamu kaynakları adaletsizce pompalanırken diğer yanda Anadolu’da gazeteler, televizyonlar yaşam savaşı veriyor. Tabii ki, gazetelerin yaşaması için kamu kaynağına ihtiyaç var ama halkın vergilerinden toplanan bu kaynakların hem ulusal hem de yerel bazda adaletli dağıtılması devletin temel sorumluluğudur.”

RTÜK’ten TELE1’e 3 ceza

Benzer Haberler