‘Millet’in adayı Kemal Kılıçdaroğlu

Yayın tarihi: 6 Mart 2023 Pazartesi 7:09 am - Güncelleme: 6 Mart 2023 Pazartesi 9:38 pm

‘İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak’ formülüyle krizin aşıldığı Altılı Masa’nın Saadet Partisi’ndeki toplantısını sona erdi. Toplantıya geçtiğimiz günlerden masadan kalkan İYİ Parti Lideri Meral Akşener de katıldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz etmesinin ardından bugün bir araya gelmesi beklenen 5 siyasi liderlerin toplantı saati değişti. Saat 14:00’te başlaması planlanan 15:00’e alındı. Yapılan son değişiklikle birlikte toplantı saat 16.00’ya ertelendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.

FORMÜL BULUNDU

2 Mart’taki Millet İttifakı toplantısının ardından başlayan aday tartışmasında, İYİ Parti Lideri Meral Akşener, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkmış ve masadan kalmıştı. Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan aday açıklama toplantısı öncesi Ankara’da hareketli saatler yaşandı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla İmamoğlu ve Yavaş, Akşener ile görüştü. Akşener’e Cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olması yardımcılarının da Mansur Yavaş olması yönünde bir  formül önerildi.

Akşener ziyareti sonrası konuşan İmamoğlu “Kılıçdaroğlu’nun bilgisiyle bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. 6’lı masanın stratejisinin, varlığının çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Başkanla duygularımızı paylaştık” derken,  Yavaş “Bizler Millet İttifakı’nın belediye başkanlarıyız. Önümüzde seçim var, milletimizin ayrılığa tahammülü yok” ifadesini kullandı.

Yavaş ve İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcılığı formülünü kabul eden Akşener yeniden masaya oturdu.

Akşener: Kılıçdaroğlu önerime hiddetlenip ayağa kalktı

LİDERLER TOPLANTI MERKEZİNE GELDİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu toplantının yapılacağı Saadet Partisi Genel Merkez’ine geldi. Kılıçdaroğlu’ndan sonra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de toplantının yapılacağı merkeze geldi. Kılıçdaroğlu ve Akşener’den önce Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’da toplantının yapılacağı merkeze geldi. Liderleri Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu kapıda karşıladı.

KILIÇDAROĞLU İYİ PARTİ’YE GİTTİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüştü. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Akşener’in Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından, Millet İttifakı’nın saat 16.00’da düzenleyeceği toplantıya katılacağını söyledi. Görüşmeyi TELE1 Muhabiri Engin Açar duyurdu.

TELE1 muhabiri Engin Açar, görüşme sonrası Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun aynı araçla Saadet Partisi’ndeki toplantıya geleceğini bildirdi. Açar, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz’dan edindiği bilgiye göre, Akşener, Millet İttifakı toplantısına katılacak demişti.

Akşener ve Kılıçdaroğlu zirvesine Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu da katıldı.

“YENİ BİR ÖNERİ SUNDUK”

İmamoğlu ve Yavaş’ın ziyaretinin ardından açıklama yapan İYİ Parti sözcüsü Kürşad Zorlu açıklamalarda bulundu. Yeni bir öneri sunduklarını söyleyen Zorlu, “Yeni bir öneri sunduk. İki belediye başkanı icracı Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun dedik. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Milletimizin sesi doğrultusunda yeni bir kuşatıcı yeni bir öneriyle Millet İttifakı’na önerisini sunmuştur. Akşener Millet İttifakı’na yeni öneri sundu. Toplantıya katılmasını umuyoruz” dedi.

KARAMOLLAOĞLU AÇIKLAYACAK

Öte yandan bugünkü toplantıda, Millet İttifakı’nın 13. cumhurbaşkanı adayı ve geçiş süreci yol haritası açıklanacak. Cumhurbaşkanı adayının Saadet Partisi Genel Merkezi önünde, ittifakın “en yaşlı lideri” olduğu gerekçesiyle Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu tarafından ilan edilmesi bekleniyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, adaylığının açıklanmasının ardından CHP Genel Merkezi’ne geçecek. Ayrıca ittifakın yol haritasını cumhurbaşkanı adayının açıklaması bekleniyor.

SAADET PARTİSİ BİNASINA DEV ATATÜRK AFİŞİ ASILDI

Millet İttifakı’nın toplantısı sürerken, Saadet Partisi Genel Merkez binasının önünde Atatürk, Türk Bayrağı ve ‘Birlikte Başaracağız’ afişleri asıldı.

Resim

TOPLANTI SONA ERDİ

6 lider Saadet Partisi Genel Merkezi’nde saat 16.00’da bir araya geldi. Yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantı sona erdi. Ev sahibi Temel Karamollaoğlu Millet İttifakı’nın adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu duyurdu.

6 partinin genel başkanları, Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olması konusunda uzlaştı.

Liderlerin imzaladığı ortak metin şöyle:

5 LİDER CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı masasının 5 liderinin cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını duyurdu.

“YOLUMUZ AÇIK OLSUN”

Adaylığının açıklanmasının ardından millete seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Değerli kardeşlerim, sayın genel başkanlarıma hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Yunus Emre, bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz der. Biz Yunus Emre’den aldığımız ilhamla Türkiye’nin bütün renklerini aynı sofrada buluşturmak için yola çıktık. Bu sofra Halil İbrahim sofrası, tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir.

Bizim soframız, barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye’yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Allah’ın izniyle bunu hep birlikte başaracağız.

Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, güçlendirmiş parlamenter sisteme geçiş sistemin yol haritası üzerinde mutabık kalmış bulunuyoruz. 11 madde az önce içeride sonuçlandı.

Bu kapsamda parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı’na dahil diğer partilerimiz sayın genel başkanları Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır. Millet İttifakı’nın kapısı, ortak Türkiye hayalini paylaşan herkese sonuna kadar açıktır. İnanç, düşünce, ideoloji, kimlik ayırt etmeksizin 85 milyon insanımızı yürekten selamlıyoruz. Deprem felaketinin bugün birinci ayı. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza bu mübarek berat kandili gecesinde Allah’tan rahmet diliyorum.

Sevgili dostlarım, ey güzel halkım. Hiç kimse merak etmesin; ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağım, yolumuz açık olsun”

GEÇİŞ SÜRECİNİN YOL HARİTASINDA İMAMOĞLU VE YAVAŞ DA VAR

Millet İttifakı’nın parlamenter sisteme geçiş sürecindeki 12 maddeden oluşan yol haritası şöyle:

1. Geçiş Sürecinde Türkiye’yi, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

2. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.

3. Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı
olacaktır.

4. Bakanlıkların dağılımı, Millet ittifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.

5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır

6.Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.

7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile
belirlenecektir.

8. Cumhurbaşkanı: seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararlanı, Kararnameleri ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır.

9. Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine edecek. mekanizmalar oluşturulacaktır.

10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise- siyasi parti üyeliği sona erecektir.

11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır.

12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

 

Millet İttifakı’ndan İYİ Parti’ye son teklif