Milyonluk vurgun yapan sahte avukattan ilginç savunma

Yayın tarihi: 25 Mart 2024 Pazartesi 1:36 pm - Güncelleme: 25 Mart 2024 Pazartesi 1:38 pm

Adana‘da kendisini avukat olarak tanıtıp kişileri dolandırdığı belirlenerek tutuklanan 37 yaşındaki Betül S. ifadesinde eski avukat sevgilisine özendiğini söyledi.

Sahte doktor ve mimarın ardından bu kez sahte avukat ortaya çıktı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Adliyesi’nde başka bir avukat adına düzenlenmiş sahte kimlikle kendisini avukat olarak tanıttığı kişileri dolandırmaya çalıştığı bilgisi üzerine Betül S. hakkında soruşturma başlattı. Zanlının, avukat cübbesiyle adliye ve mahkeme salonları ile baro lokalinde fotoğraf çektirip, sosyal medya hesaplarından paylaştığı tespit edildi.

Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, hakkında yakalama kararı çıkarılan Betül S.’yi, adliyedeki avukat lokalinde otururken yakaladı. Şüpheli gözaltına alınırken, Sarıçam ilçesindeki evinde yapılan aramada ise sahte avukat kimliği, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait kurum kimliği, avukat cübbesi ve ruhsatsız tabanca ile dolandırıcılık eylemlerinde kullandığı çok sayıda adli evrak ele geçirdi.

KENDİNİ KAMU VE İCRA AVUKATI OLARAK TANITMIŞ

Emniyete götürülen zanlının, kendini kamu ve icra avukatı olarak tanıtıp, DSİ’ye ait arazileri 49 yıllığına kiralama ve icralık araçları ucuz yolla satın alma vaadiyle dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Betül. S.’nin polisin tespitine göre 4 mağduru yaklaşık 3 milyon lira dolandırdığı belirtildi. Öte yandan şüphelinin, güvenini kazandığı kişilere kıyafet, takı ve ziynet eşyası aldırdığı iddia edildi.

Sahte avukat adliye koridorunda gezerken yakalandı

SEVGİLİSİNE ÖZENMİŞ

Betül S.’nin ifadesinde, eski sevgilisinin avukat olduğunu öne sürerek, “Bir süre yanında yardımcılığını yaptım. Bu dönemde avukatlığa özeniyordum. Avukatların ortamına girmek hoşuma gitti. Dolandırıcılık yapmadım. Sadece kişisel borçlarım vardı, hepsini ödeyecektim.” dedi.

TUTUKLANDI

Emniyetteki işlemlerinin ardından “nitelikli dolandırıcılık’”, “kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi”, “özel işaret ve kıyafetlerin usulsüz kullanılması” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından adliyeye sevk edilen Betül S. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Adana Valiliği’nden ‘Erdoğan’ı eleştiren gençlere polis işkencesi’ iddialarına açıklama

Kaynak: DHA