MHP’li yöneticinin oğlu PKK ile birlikte sadece insan değil uyuşturucu da kaçırıyor!

Yayın tarihi: 25 Haziran 2024 Salı 8:28 am - Güncelleme: 25 Haziran 2024 Salı 9:31 am

MHP İstanbul İl Yönetimi’nde bulunan Güven Adıgüzel oğlunun adının PKK’lılarla göçmen kaçırma operasyonuna karıştığı ortaya çıkmıştı. Gazeteci İsmail Saymaz olaya ilişkin detayları yazdı.

Gazeteci İsmail Saymaz, dünkü yazısının ardından bugün de MHP İstanbul İl Yönetimi’nde bulunan Güven Adıgüzel’in oğlunun adının karıştığı PKK’lılarla göçmen kaçırma operasyonuna ilişkin detayları yazdı. Saymaz’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

11 KİLO 900 GRAM UYUŞTURUCU

“Adıgüzel ve suç ortakları yalnızca PKK’lılarla birlikte göçmen kaçırmıyor. PKK üyeliği iddiasıyla aranan bir kişiyi de yurt dışına çıkarıyordu.
Ayvacık açıklarında yakalanan teknede, Türkiye’den bindirilen 10 kaçak ele geçirildi. Bunlar arasında PKK üyeliği, kasten öldürme ve yaralama suçlarından arananlar vardı. Yunan kaptan ve teknisyen de tutuklandı. Kumbağlar Limanı’ndan çıkarken baskın yiyen Adıgüzel ve üç arkadaşının bulunduğu aracın bagajında 11 kilo 900 gram uyuşturucu bulundu.
Meğer Adıgüzel ve suç ortakları kaçakları bindirdikleri tekneden, içerisinde 11 kilo 900 gram uyuşturucu bulunan valizi alıp sevkiyat için Balıkesir’e götürüyormuş.
Ayvacık Sulh Ceza Hakimliği’nin sorgu evrakına göre… Adıgüzel, Atina’da yaşayan ‘Azat’ adlı kişiyle bir – iki ay önce internetten tanışıyor.
‘Birkaç kez müşteri alışverişinde bulunduk. Bazen müşteri başına daha fazla ödüyordu’ diyor. Azat, 27 Mayıs’ta Adıgüzel’i arayarak, dört kişiyi Çanakkale’de göndereceği bir konumdan alıp Ayvacık Kumbağlar Limanı’na bırakmasını istedi. Bu işlem karşılığında Adıgüzel’e 60 bin TL yolladı.
Adıgüzel, arkadaşları Atakan Gürevin, Alihan Ketenci ve Şenol Engin’i yanına aldı.
İki araba kiralayarak, yola çıktılar. Saat 19.30’da Azat’ın gönderdiği konuma vardılar.
Dört araçtan 10 kişi indi.
İkisi çocuk, biri kadın, diğeri İranlıydı.
Kaçakları arabalarına alıp Yunanistan’dan gelecek tekneyi beklemek üzere limana indiler.
Saat 23’te yat geldi.
Kaçakları bindirirken, yattaki 11 kilo 900 gram uyuşturucunun bulunduğu valizi teslim aldılar. Valizi Atakan Gürevin’in kullandığı arabanın bagajına koydular. Yaptıkları plana göre valizi Balıkesir’e teslim edip karşılığında 10 bin Euro alacaklardı.
Limandan çıkmak üzereyken jandarma baskın yaptı.
Gürevin, valizi atarken yakalandı. Sahil güvenlik ekipleri Ayvacık açıklarında tekneyi durdurarak, Yunan kaptan ve teknisyenler ile birlikte 10 kaçağı gözaltına aldı.

YUNAN KAPTAN: SEKİZ KİŞİYİ ALI NEREYE İSTERLERSE GÖTÜRMEMİ SÖYLEDİLER

Yunan kaptan Stamatios Skourlis, çalıştığı şirketin, bir çifti ve çocuğu Türkiye’ye götürme talimatı verdiğini belirtiyor. “Türkiye’den sekiz kişiyi alıp nereye isterlerse götürmemi söylediler” diyor. Yolcuları limana indirince bir adamın yarı Türkçe yarı İngilizce şekilde ‘Çantayla ilgileneceğim’ dediğini savunuyor. Skourlis, “Çantada ne olduğunu bilmiyordum. Yolcularla birlikte geldi. Çantayı benden alanı tanımıyorum” diye ekliyor.

Atakan Gürevin ise Adıgüzel’in “Götürmemiz gerekiyor” diyerek, valizi kendilerine verdiğini vurguluyor. Gürevin:

‘Tunahan abi, bize bir adres verdi. O adrese valizin gideceğini söyledi. Valizi kaptan teslim etti. Kaptandan Tunahan aldı, Alihan’a verdi. Alihan bagaja koydu. Çantanın içinde ne olabileceğini az buçuk tahmin etmiştik. Çünkü olay yeri stresli, telaşlıydı. Valizi benim araca koydular. Aracı tek başıma Balıkesir’e götürecektim. Onlar diğer araçla eşlik edeceklerdi. Konuma gitmeden yakalandık. Valizi korktuğum için konteynırın önüne attım. Çantayı götürmeyi kabul ederken, sorumluluğu aldım.’
Şenol Elgin, limana gelecek tekneyi kollayıp gözcülük yapması karşılığında 1000 Euro teklif edildiği için işe girdiğini kaydediyor.
Elgin, valiz için şöyle diyor:
‘Limanda beklerken Alihan, Tunahan’a ‘Çantanın içinde eroin olmasın, eroin taşıtmasınlar’ dedi. Tunahan ‘Merak etme, taşıtmazlar’ dedi. Tunahan, Alihan ve Atakan arasında çantada 2.5-3 milyonluk mal var şeklindeki konuşmalar daha sonra jandarmada geçti. Alihan, tek başına valizi belirtilen konuma götürecekti. Biz diğer araçta eşlik edecektik. Anlaşma bu şekildeydi. Tunahan, ‘biz önden gideriz, sen arkadan getirirsin’ dedi.’

10 BİN EURO ALACAKLARDI

Adıgüzel ise kaçakları yata bırakmadan Azat’ın aradığını ileri sürerek, şu bilgileri veriyor:

‘Azat, Teknede çanta var. Çantanın Balıkesir’e gitmesi lazım. Götürürseniz size 10 bin Euro vereceğim dedi. ‘Almam’ deyince Atakan ‘Ben alırım, bir şey olmaz’ dedi. Valizde ne olduğunu bilmiyorduk. O yüzden diğer arabaya bindik. Atakan valizi bagajına koydu.’

Adıgüzel, Gürevin’i suçlayarak, şöyle diyor: Bütün bunları Azat organize etti. Azat’ın kimliğini bilmiyorum. Kaptan İngilizce ‘Valizi kim alacak’ diyordu. Biz almamak için salağa yattık. Ancak Atakan, 10 bin Euro’ya sebep çantayı aldı.”

Oğlu PKK ile insan kaçakçılığı yapan MHP İstanbul yöneticisi istifa etti

Kaynak: TELE1