Mesut Kocagöz’ün ANET’teki yöneticiliği teleferiğin bakıma gireceği gün sona ermiş

Yayın tarihi: 18 Nisan 2024 Perşembe 11:39 am - Güncelleme: 18 Nisan 2024 Perşembe 11:39 am

Teleferik kazası nedeniyle tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz‘ün ANET A.Ş’deki Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür görevi Ticari Sicil Gazetesi kayıtlarına göre 19 Şubat 2024 tarihinde sona eriyor. Kaza 12 Nisan 2024’te yaşanmıştı.

Antalya’da 12 Nisan’da yaşanan teleferik kazasının ardından yürütülen soruşturmada, teleferiği işleten Belediye şirketi ANET’in önceki genel müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de tutuklanmıştı.

Kocagöz, ifadesinde kendisine yönelik suçlamaları reddederek, “kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlarla ilgili hiçbir bilgim bulunmamaktadır. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde 4 kişi daha bulunmaktadır. Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ben bilgi alınacak diye adliyeye gelmiştim” dedi.

CHP yönetimi, İl Başkanlığı ve partililer tarafından protesto edilen Kocagöz’ün tutuklanmasının siyasi bir karar olduğu savunuldu.

Teleferik faciasından tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün ifadesi ortaya çıktı

KONTENJANI GEÇ BİLDİRMİŞ

Ancak Kepez Belediye Başkan adayı olmak için 28 Ekim’de ANET’ten istifa eden Mesut Kocagöz’ün şirketteki yönetici kaydının düşürülmesi 19 Şubat’ta gerçekleşiyor. Kocagöz, ifadesinde gün belirtmeden ticari sicil kaydının Şubat 2024’te sicilden düştüğünü ifade ediyor. Bunun gerekçesinin de Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından ANET A.Ş’de eksilen bir kişilik kontenjanın geç bildirilmesi olduğunu savunuyor.

KOCAGÖZ’ÜN YÖNETİCİLİĞİ 19 ŞUBAT’TA DÜŞÜRÜLÜYOR

Sol Haber’in Ticari Sicil Gazetesi kayıtlarından aktardığına göre Mesut Kocagöz’ün ANET A.Ş’deki Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür olarak görevi 19 Şubat 2024 tarihinde sona eriyor. Kazanın ardından yürütülen soruşturma kapsamında alınan ifadelerde, teleferikte son bakımın 19 Şubat-4 Mart 2024 tarihleri arasında yapıldığı belirtiliyor. Bir başka deyişle resmi olarak ANET’teki kaydı 19 Şubat’ta düşürülen Kocagöz’ün sorumluluğunun kayıt üzerinde sürdüğü görülüyor.

‘TEKNİK İHMALLERİN YANINDA İDARİ AKSAMALAR DA VAR’

ANET yönetiminin zamanında toplanıp gereğini yapmaması, Kocagöz’ün deyimiyle Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kontenjanı geç bildirmesi ve benzeri nedenler, kazaya neden olan teknik ihmaller yanında idari işleyiş yönünden de aksamaların olduğuna işaret ediyor.

AHMET BUĞRA SAMSUNLU’NUN GÖREVİNE DE SON VERİLDİ

17 Nisan 2024 tarihi itibariyle de ANET yönetimi toplanarak gözaltına alınan Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Buğra Samsunlu’nun görevine son verdi. Aynı gün Ticari Sicil Gazetesi’nde yayımlanan görev değişikliği ile Samsunlu’nun görevi sona ererken Edip Kemal Bahadır 29 Mart 2025 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

ANET, Antalya Entegre Et Sanayi ve Tic. A.Ş adıyla Mart 1995’te kuruldu. Dönemin belediye başkanı Hasan Subaşı şirketin ilk yetkili temsilcisiydi. Belediye iştiraklerine yönelik atamalar her dönemde tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz yıl Başkan Danışmanı Cem Oğuz’un birden fazla belediye şirketinin yönetiminde yer alması Sayıştay raporlarına da konu olmuş, kamuoyunun gündeminde tartışılmıştı.

CHP’liler Mesut Kocagöz için cezaevi önünde nöbet başlattı

CHP’lilerin Mesut Kocagöz protestosuna jandarma müdahalesi

Kaynak: Sol Haber