Teleferik faciasından tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün ifadesi ortaya çıktı

Yayın tarihi: 15 Nisan 2024 Pazartesi 6:47 am - Güncelleme: 15 Nisan 2024 Pazartesi 6:48 am

Antalya’daki teleferik kazasıyla ilgili soruşturmada tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, “Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ayrıca bilirkişi raporu da hatalı” dedi.

Antalya’daki teleferik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında, kazanın yaşandığı Tünektepe Teleferik Tesisi’ni işleten ANET A.Ş. eski genel müdürü ve son seçimlerde CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz ile mevcut ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, mekanik mühendisi Okan Erol, Megatower bakım şirketi sahibi Serdar Tezcan, bakım şirketinin bakım ve otomasyon amiri Serkan Yellice ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçlamasından tutuklandı.

Özel’den Kepez Belediye Başkanının tutuklanmasına tepki: Karar siyasidir

Duvar gazetesinde yer alan habere göre, ANET Genel Müdürüyken CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz’ün ifadesi ortaya çıktı. Kocagöz, ifadesinde genel müdürlüğü döneminde bakımların eksiksiz yapıldığını, buna ilişkin de ellerinde rapor olduğunu belirtti.

Kocagöz savcılıktaki ifadesinde şunları söyledi:

‘ADAYLIK İÇİN İSTİFA ETTİM’

“Hayatını kaybeden vatandaşımız için üzüntümü belirtiyor ve başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Halihazırda Kepez Belediye Başkanlığı yapmaktayım. 28 Kasım 2023 tarihinde belediye başkanlığına aday adaylığına başvuru yapmak amacıyla ANET yönetim kurulu başkanlığından ve genel müdürlüğünden istifa ettim.

“2019’DA ATANDIM”

2017 yılı Ağustos ayında ANET A.Ş.’de yönetim kurulu başkanı ve genel müdür oldum, 2018 yılı kasım ayında söz konusu görevden ayrıldım. Belediye başkanlığına aday gösterilmeyince 2019 yılı mayıs ayı içerisinde yeniden ANET A.Ş. genel müdür ve yönetim kurulu başkanı olarak atandım.”

Antalya’daki teleferik kazasında Kepez Belediye Başkanı Kocagöz tutuklandı

‘KAZADAN ÖNCE YAPILAN AĞIR BAKIM VE YILLIK BAKIMLAR İLGİLİ BİLGİM BULUNMAMAKTADIR’

“Yaklaşık 6.5 yıl teleferikle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık. Aynı zamanda yönetim kurulu üyeleri olarak teleferik konusunda herhangi bir sıkıntı olmaması için sürekli çalıştık. Kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlar ilgili hiçbir bilgim bulunmamaktadır. Teleferik benden önceki genel müdür döneminde faaliyete alınmıştı. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde sorumluluğa gidecek 4 kişi daha bulunmaktadır. Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi.”

‘BİLİRKİŞİ RAPORU HATALI’

“Ben bilgi alınacak diye adliyeye gelmiştim. Böyle bir taleple karşılaşacağımı düşünmüyordum. Ön bilirkişi raporunda cıvatalarla ilgili hususlar yazmaktadır. Ayrıca bilirkişi raporunun da hatalı olduğunu söylemek isterim. Söz konusu teleferikle ilgili bakımlar; cıvatalar, direklerin bakımı ve buna benzer tadilat onarımın yapıldığına dair bilgi ve belgeleri avukatım birazdan sunacaktır.”

‘RAPORLAR DÜZENLİ OLARAK ÇİFT HEYET TARAFINDAN KONTROL EDİLMEKTEDİR’

“Benim istifa dilekçem, evrak numaram, hepsi dosyada kayıtlıdır. Büyükşehir belediye başkanı tarafından ANET A.Ş.’de eksilen bir kişilik kontenjan geç bildirildiği için ticaret sicilden tasdiklenmesi de 2024 yılının şubat ayını bulmaktadır. Benim görev yaptığım süre zarfında rutin bakımlar ile ağır bakımların eksiksiz yapıldığı, ANET A.Ş yönetim kuruluna Mega Tower isimli şirket tarafından sunulmaktadır. Raporlar düzenli olarak çift heyet tarafından kontrol edilmektedir, suçsuzum.”

Kaynak: Duvar