Merdan Yanardağ hakim karşısına çıkıyor

Yayın tarihi: 3 Ekim 2023 Salı 8:56 pm - Güncelleme: 4 Ekim 2023 Çarşamba 1:52 am

Hedef gösterilip tutuklanan genel yayın yönetmenimiz Merdan Yanardağ bugün (4 Ekim) hakim karşısına çıkıyor. Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu, Yanardağ için “Çağlayan Adliyesi’nde buluşalım” çağrısında bulunmuştu.

TELE1 canlı yayınındaki sözleri çarptırılarak hedef gösterilen ve 100 gündür tutuklu bulunan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ bugün (4 Ekim) Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıkıyor.

Savcılık, 27 Haziran’da tutuklanan Yanardağ hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “suçu ve suçluyu övmek” iddiasıyla 10,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlemişti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etmişti.

Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu’ndan 4 Ekim çağrısı

ÇAĞLAYAN’DA BULUŞALIM

Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu Girişimi duruşma için “TELE1 TV ‘ 4 Soru 4 Cevap’ programından söylediği sözler bağlamından koparılarak haksızca suçlanan; Anayasa’ya, yasalara ve hukuka aykırı olarak tutuklanan gazeteci Merdan Yanardağ derhal serbest bırakılmalıdır’ demek için Çağlayan Adliyesi önünde buluşalım” çağrısında bulunmuştu.

Platform ‘Merdan Yanardağ’a özgürlük’ başlığıyla şu açıklamayı yapmıştı:

‘TUTUKLULUK BİR KERE DAHA CEZALANDIRMAYA DÖNÜŞTÜ’

“Basın özgürlüğü ve demokrasi savunusuna tahammülü olmayan siyasî iktidar, bir kere daha hapsetmekte buldu çözümü. TELE1 genel yayın yönetmeni, gazeteci arkadaşımız Merdan Yanardağ 27 Haziran’dan bu yana tutuklu. “Tutukluluk” bir kere daha cezalandırmaya dönüştü.

‘KEYFİ TUTUKLAMAYI PROTESTO EDİYORUZ’

Merdan Yanardağ, sadece basın özgürlüğü adına değil, ülkedeki demokratik muhalefet adına da önemli bir politik figür. Bu yanıyla da iktidarın hedefi olmaktan kurtulamıyor. Bizler, Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu Girişimi olarak bu keyfî tutuklamayı protesto ediyoruz.

‘BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN?’

Hukukun, adaletin siyasallaşması; toplum adına, ülkemiz adına telafisi olanaksız sonuçlar doğuracaktır. Geçtiğimiz yıllarda bunun çok acı örneklerine tanık olduk. Çok geç olmadan bu yoldan dönülmelidir.  Hukuka, adalete inanmak istiyoruz. Demokrasi, insan hakları ve hak-hukuk adına; dostlarımızı, sivil toplum kuruluşlarını, siyasî partileri ve tüm halkımızı Merdan Yanardağ ile dayanışmaya, ona sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bugün değilse, ne zaman? Merdan Yanardağ yalnız değildir!”