Çevre eğitimi okul müfredatına alındı

20 Aralık 2021 Pazartesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanan kanun teklifinin ardından müfredatta değişiklik yapıldığını duyurdu. Gelecek eğitim öğretim yılından itibaren “iklim değişikliği” ders olacak.

Türkiye’de Paris İklim Anlaşması’na ilişkin kanunun onaylanmasının ardından yapılan ilk değişikliklerden birisi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Atılan adımlar neticesinde ortaokul müfredatında değişikliğe gidildi. Bu kapsamda gelecek eğitim öğretim yılından itibaren “iklim değişikliği” ders olacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokullarda iki kademede seçmeli “çevre eğitimi” dersinin, gelecek yıldan itibaren üç kademede, “çevre eğitimi ve iklim değişikliği” adı altında uygulanmasına karar verildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlık olarak çevre bilinci ve bu konuda farkındalığın artırılması için çok yönlü çalışmalar ve projeler yürüttüklerini söyledi.

PARİS ANLAŞMASI

Özer, Bakanlık olarak “çevre eğitimi ve iklim değişikliği” dersine müfredatta daha fazla yer ayırmak için önemli bir adım attıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olmasıyla iklim değişikliği ile mücadele için çalışmalar her alanda hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye’nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik.

Talim ve Terbiye Kurulu toplantısında alınan kararla, 2015’ten bu yana 7. veya 8. sınıflarda haftada 2 saat seçmeli olarak okutulan ‘çevre eğitimi’ dersi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren okutulmak üzere 6. ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 ya da 2 saat yine seçmeli olarak ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ adı altında uygulanacak. Bu kapsamda, geleceğe yapılan uzun vadeli bir yatırım olarak çevre ve iklim değişikliği eğitimi, müfredatta daha geniş yer bulacak.”

Bakan Özer, öğretmenlere çevre bilinci konusunda bilgilendirmeler yapacaklarını da belirterek “Sömestr tatilinde tüm öğretmenlere iklim değişikliği, çevre bilinci, sıfır atık konularında bilgiler verilecek” bilgisini de paylaştı.

300 bin TL altı bir otomobil kaldı!

Benzer Haberler