Mansur Yavaş’tan Ulaştırma Bakanlığı’na Ekrem İmamoğlu göndermesi

Yayın tarihi: 9 Mart 2024 Cumartesi 2:52 pm - Güncelleme: 9 Mart 2024 Cumartesi 3:42 pm

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın CHP’li belediyelere metro yapımı konusunda sorun çıkarmasına atfen, “İstanbul’da Ekrem Başkanla metro yarıştırıyorlar. Ankara’da herhalde umutları kalmamış metro yarıştırmıyorlar” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Dikmen Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katıldı. Mansur Yavaş burada yaptığı konuşmada, iktidar çevrelerinden yapılan “oy kadar hizmet” açıklamalarına tepki gösterdi.

AKP’nin yüksek oy aldığı Çubuk ilçesinde yaptığı hizmetleri hatırlatan Yavaş şunları söyledi:

“Çankaya’nın Ankara Büyükşehir’den 25 yıllık alacağı vardı. 25 yıldır Çankaya bize oy vermiyor diye hizmet gelmiyordu nasıl olsa oy vermiyor diye. Az oy verene az hizmet, çok oy verene çok hizmet diye milleti aldattı. Niye aldattı diyorum? Geçen Çubuk’taydım. Çok kalabalık bir ziyaretçimiz vardı. Hepsine anlattım. Siz hep yüzde 70-80 oy verdiniz. Onlar dediler ki çok oy aldığımız yere çok hizmet ediyoruz. Onların yaptığı hizmetse bizim yaptığımız hizmet neyin nesi?”

“İSTANBUL’DA METRO YARIŞTIRIYORLAR, ANKARA’DAN UMUDU KESTİLER HERHALDE”

 

Mansur Yavaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile metro inşaatları konusunda yaşadıkları sorunları anlattı.

Bakanlığın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile “metro yarışı”na girdiğini söyleyen Yavaş, Ankara’ya ise metro hizmetinin yapılmadığını ve kendilerinin yapmasının da engellendiğini söyledi.

Yavaş şu ifadeleri kullandı:

“İki de bir çıkıp olmayan metro projeleri hani yapmadın hani yapmadın deyip duruyorlar. Ben de Ulaştırma Bakanlığı’na yazı yazdım. Madem metroyu biz yaptık diyorsunuz parasını bizden kısa zamanda alıyorsunuz. Garla Keçiören’i 3.3 kilometrelik kısımı şimdi kesmeye başladılar. Kim yapmış oluyor o zaman bu metroları? Biz, Mamak metrosu için kendi aldığımız kredi 8-10 yıl geri ödemeli. Uzun vade. Sen benden dört yılda paranın hepisini kesiyorsun. Yarın Havaalanı metrosunu da yapsan Büyükşehir’den çatır çatır keseceksin.

Yazdım Ulaştırma Bakanlığı’na verin biz yapalım. Çok uzun vadeli kredi bulup hiç olmazsa Ankara halkını ona göre borçlandırırız. Kısa sürede ödeyeceğiz diye başka hizmetlerden mahrum olmaz diye. Hayır dediler, biz yapacağız. Vermediler. Peki ne yaptılar? 2022 yılından beri yatırım programında yapmıyorlar, İstanbul’da Ekrem Başkanla metro yarıştırıyorlar. Ankara’da herhalde umutları kalmamış metro yarıştırmıyorlar. Bu yıl da metroya ayırdıkları para üç bin lira. Çeyrek altın alamazsınız. Ondna sonra pankart asmışlar biz yapacağız Keçiören-Havaalanı metrosunu.Elinizden tutan mı var? Çıkıp şikayet ediyor dünyada havalimanına metro olmayan tek şehir Ankara diye. Hükumeti ben mi yönetiyorum? Ulaştırma Bakanı Ben miyim?”

Özgür Özel: Mansur Yavaş Belediye Meclisi’ni de alınca destan yazacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın CHP’li belediyelere metro yapımı konusunda sorun çıkarmasına atfen, “İstanbul’da Ekrem Başkanla metro yarıştırıyorlar. Ankara’da herhalde umutları kalmamış metro yarıştırmıyorlar” dedi.

Kaynak: TELE1