Mahsa Amini protestolarında ilk idam cezası

Yayın tarihi: 14 Kasım 2022 Pazartesi 7:40 am - Güncelleme: 14 Kasım 2022 Pazartesi 7:40 am

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan protestolarda tutuklanan bir İranlıya kamu güvenliğini bozmak ve devlete savaş açmak suçlamaları idam cezası verildi.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan gösteriler nedeniyle ilk idam cezası verildi. İran Yargı Erki Kurumu, Amini protestolarına katılan göstericilerden birine başkent Tahran’da idam cezası verildiğini duyurdu.

Mahsa Amini’nin ölümünün 40. günü: Yüzlerce kişi mezarı başında

Tahran Devrim Mahkemesi tarafından İran Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsin Ejei’nin talimatıyla 6 gösterici hakkında adil ve hızlı karar verildiğini belirtilerek, kamu güvenliğini bozmak ve devlete savaş açmak suçlamaları ile tutuklanan 6 kişiden 1’ine idam cezası, diğer 5 göstericiye ise 5 ila 10 yıl arası hapis cezası verildiği belirtildi.

İHA’nın haberine göre idam cezası alan göstericinin devlet binasını ateşe vermek ve kundaklamak suçlamasıyla tutuklandığı aktarılarak, “Kamu güvenliğini ve huzurunu bozmak, yeryüzünde fesat çıkartmak ve devlete savaş açmak ve ulusal güvenliğe karşı suç işlemek suçlarından şahsa idam cezası verildi” ifadeleri kullanıldı.

Devrim Mahkemesi tarafından verilen cezaların temyize götürülebileceği açıklandı.

NE OLMUŞTU?

Tahran’da 13 Eylül’de ‘Ahlâk polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini,16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından İran halkı, yönetime karşı rejimi protesto etmek amacıyla eylemler düzenlemişti.

İran’da göstericilere “Allah’a karşı savaş” suçlaması! İdam cezası istenecek