Mahkeme ranta ‘dur’ dedi! İhaleci damat Alkoçlar, Konyaaltı Sahili davasını kaybetti

Yayın tarihi: 2 Nisan 2020 Perşembe 7:39 am - Güncelleme: 2 Nisan 2020 Perşembe 7:39 am

15 milyon lira kamu zararı oluştuğu gerekçesiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edilen Konyaaltı Sahil Projesi’nde mahkemenin kararı belli oldu.

Konyaaltı Sahili, Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahibi olduğu Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik AŞ ile Senatalya Turizm Seyahat Acentası iş ortaklığına “8 artı 10 artı 10 yıl” olmak üzere toplam 28 yıllığına kiralanmıştı. Söz konusu ihale ve sözleşme Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından iptal edilmişti.

Hülya Koçyiğit’in vurgun yapan damadından koronavirüs yorumu: Çok azıp, kudurmuştuk

İPTAL KARARI KESİNLEŞTİ

Konyaaltı sahiline yönelik ihalenin iptal edilmesi üzerine, Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar açtığı davayı kaybetti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iptal kararı kesinleşmiş oldu.

Konyaaltı Sahili’nin proje inşası ve kiralanmasıyla ilgili yapılan denetimlerde yap-işlet-devret modeliyle yapılmasına yönelik meclis kararına karşın sahilin yapımı için harcadığı 254 milyon TL’nin yanı sıra bugüne kadar 15 milyon 16 bin 116 TL tutarında zarar edildiği belirlendi. Söz konusu firmanın hiç yatırım bedeli ödemeden yalnızca alt kiracalardan kira topladığı, belediyenin giderleriyle birlikte geri zararın daha da artacağı değerlendirildi. Bu kapsamda söz konusu kira sözleşmesi ve ihale iptal edilmişti.

İsrafı tek tek gösterdi! Beton dubaya iki milyon lira, heykele 320 milyon lira…

“MAHKEME DE RANTA DUR DEMİŞTİR”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Alkoçlar bize açtığı davayı kaybetmiştir” dedi.

Başkan Böcek, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  • Sevgili hemşehrilerim, 26 yıllık siyasi hayatım boyunca sizleri hiç yanıltmadım. Sizlerin hakkını kimseye yedirmedim. Ranta kurban edilen Konyaaltı Sahil davası sonuçlanmıştır.
  • Alkoçlar bize açtığı davayı kaybetmiştir. Mahkeme de ranta dur demiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.