Macron: Putin’i ikan etmeye çalışıyoruz

11 Mart 2022 Cuma

Macron: Putin’i ikan etmeye çalışıyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna ile müzakereleri yeniden başlatması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna ile müzakereleri yeniden başlatması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ikna etmeye çalıştıklarını belirtti.

Macron, Paris’teki Versailles Şatosu’nda düzenlenen gayriresmi Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin ardından, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“SAVAŞ DEVAM EDERSE RUSYA’YA YAPTIRIMLAR DA DEVAM EDER”

Rusya’ya karşı hızlı ve yoğun yaptırım kararları aldıklarını ve bu ülkenin saldırılarına devam etmesi halinde yenilerini kararlaştırmaya hazır olduklarını söyleyen Macron, Ukrayna’da ateşkes sağlanması ve askerlerini geri çekmesi için Rusya’ya karşı “baskıyı” sürdürdüklerini belirtti.

Macron, Rusya’nın saldırılarını durdurma konusunda Avrupa’nın güçsüz olup olmadığına yönelik soru üzerine, bu savaşa sahada yanıt vermeyeceklerini, Moskova’ya karşı savaşta olmadıklarını söyledi.

“PUTİN’İ İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Avrupalıların savaşa Rusya’ya karşı yaptırım uygulayarak, Ukrayna’yı destekleyerek ve Rusya’yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) izole etmek adına diplomatik eylemlerde bulunarak yanıt verdiğini kaydeden Macron, “Ukrayna ile müzakereleri yeniden başlatması için Putin’i ikna etmeye çalışıyoruz. Rusya’nın saldırılarını durdurması için gerekli önlemleri alacağız” dedi.

Macron, Avrupa’nın daha fazla egemen ve bağımsız olması gerektiğini, savunma konusunda da stratejisinin mayısa kadar belirleneceğini söyledi.

“RUSYA’YA KARŞI BAĞIMSIZLIK KAZANILMASI GEREK”

Doğal gaz, petrol ve kömür konusunda 2027’ye kadar Rusya’ya karşı bağımsızlığın kazanılması gerektiğini ifade eden Macron, Avrupa kıtasında barışı tesis etmenin AB üyesi ülkeler arasında birliği sağlamaktan geçtiğini dile getirdi.

Macron, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın AB’ye üyelik başvurusunun AB Komisyonu tarafından inceleneceğini kaydetti.

Rus ordusu iki koldan Kiev’e ilerliyor! İşte dakika dakika son gelişmeler

Benzer Haberler