Macaristan Kavala davasında Türkiye kınamasına ret veren tek AB ülkesi oldu

29 Nisan 2022 Cuma

Macaristan Kavala davasında Türkiye kınamasına ret veren tek AB ülkesi oldu

Avrupa Birliği’nin (AB), Gezi Davası‘nda Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet verilmesinin ardından Türkiye’ye yönelik ortak kınama açıklaması yapmak istedi. Oylamada karara ret oyu veren tek AB ülkesi Macaristan oldu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Gezi Davası’nda Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Dünyanın pek çok yerinden tepki toplayan skandal kararın ardından Avrupa harekete geçti. Son olarak Almanya, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’ni, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. AB ülkeleri kararı kınamak için ortak bir açıklama yapmak istedi. Ancak Macaristan bu karara ret oyu verdi.

“MACARİSTAN AÇIKLAMAYI UTANÇ VERİCİ BİR BİÇİMDE ENGELLEDİ”

Türkiye’nin skandal Osman Kavala kararı sonrası Avrupa Birliği, söz konusu mahkeme kararına ilişkin ortak bir kınama açıklaması yapacaktı. Ancak konu için yapılan oylamada AB üyesi olmasına karşın ret oyu veren tek ülke Macaristan oldu.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada; “Macaristan bu hafta 27 AB ülkesinin konuyla ilgili ortak açıklamasını da utanç verici bir biçimde engelledi” ifadelerini kullandı.

Amor ayrıca; Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Macar siyasetçi Oliver Varhelyi’yi hedef alarak, “Kavala hakkında verilen gülünç hükmün üzerinden üç gün geçti ama Oliver Varhelyi bir şey söylemeye vakit bulamadı, hatta (Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı) Faruk Kaymakcı ile görüştükten sonra bile” notunu paylaştı.

BİREYSEL AÇIKLAMAYA DÖNÜŞTÜ

Macaristan’ın veto kararı sonrası ortak açıklama yapılamayınca; Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell kameralar karşısına geçerek bireysel bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Borrell buradaki açıklamasında; Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olduğunu ve AİHM kararlarını uygulamakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

Gezi Davası kararı yurdun dört bir yanında protesto edildi! İstanbul’da 51 gözaltı

 

Benzer Haberler