Liselilerin “roman kahramanları günü” MEB’e şikayet edildi

27 Aralık 2021 Pazartesi

Sakarya’da bir lisede düzenlenen “roman kahramanları günü” Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) şikayet edildi. Şikayette “Milli Eğitim’in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir” ifadeleri kullanıldı.

Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz, Sakarya’da Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen ‘Roman kahramanları günü’, MEB’e şikayet edildiğini yazdı.

Yılmaz, bugünkü köşe yazısında Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde son dört yıldır 21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü’nün kutlandığını söyledi.

“MEB’İN AMACI ORTALAMA TC VATANDAŞI YETİŞTİRMEKTİR”

Kutlamanın okulun edebiyat öğretmeni, şair Ercan Yılmaz’ın yönlendirmesiyle hayata geçirildiğini ifade eden Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nin video ve fotoğrafları sosyal medyada hayli ilgi gördü. Beğenenler çoktu ama eleştirenler de çıktı. Roman kahramanları konusunda bile hemen kamplara ayrıldık.

Kimisi yapılan etkinliği Milli Eğitim Bakanlığı’na şikâyet edip “Milli Eğitim’in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir” diye buyururken, “Lise öğrencisini romanla yetiştirmek çok saçma bir düşünce” diyenler çıktı. Çok büyük destek de geldi Ercan Yılmaz’a. Edebiyat dünyasından pek çok isim tebrik mesajı yayınladı.

Kitap okunmuyor diye şikâyet edilen, dilin fakirleşmesinden dert yanılan bir dönemde öğrencilerin kitap okumasını teşvik eden, daha önemlisi roman kahramanlarıyla empati kurmalarını sağlayan bir festivali eleştirmek akıl alır gibi değil.”

Balkondan atlayan liseli öldü, arkadaşı son anda ikna edildi

 

 

 

Benzer Haberler