Linkedln doğruladı: Kullanıcının verileri çalındı

10 Nisan 2021 Cumartesi

Linkedln doğruladı: Kullanıcının verileri çalındı

Sosyal iş bulma ağı ve paylaşım platformu Linkedln, 500 milyon kullanıcının kişisel verilerinin siber korsanlar (hacker) tarafından çalındığı ve açık artırmayla satışa çıkarıldığı bilgisini doğruladı.

Şirket çalınan verilerin, hackerler arasında popüler olarak kullanılan bir internet sitesinde açık artırmayla satışa çıkarıldığını belirtti. Linkedln, çalınan verilerin kendi internet siteleri üzerinden değil başka sitelerden çalındığının altını çizdi.

KULLLANICI KİMLİKLERİ VE TELEFON NUMARALARINA KADAR SATILMIŞ

Siber güvenlik ve araştırma sitesi CyberNews, çalınma olayını ilk olarak Salı günü duyurmuştu. CyberNews, çalınan verilerin, kullanıcı kimlikleri, isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet bilgileri ve bu kişilerin diğer sosyal medya profillerine verilen linklerin, dört basamaklı meblalardan açık artırmaya çıkarıldığı ortaya koymuştu.

Konuyla ilgili CyberNews’in haberi sonrası, Linkedln yetkilileri, söz konusu haberim doğruluğunu onaylayarak, verilerin kendi platformları üzerinden çalınmadığını savundu.

LinkedIn, kullanıcılarının açık artırmaya çıkarılan bilgilerini zaten profillerde açık bir şekilde paylaşılmış veriler olduğunu ifade etti. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu, LinkedIn üzerinden bir veri ihlali değil ve inceleyebildiğimiz kadarıyla, LinkedIn kapalı profillerinden hiçbiri yok” diye belirtildi.

Benzer Haberler