KYK’daki asansör ihmalinin araştırılması için verilen önergeye Cumhur’dan ret!

Yayın tarihi: 14 Kasım 2023 Salı 7:27 pm - Güncelleme: 14 Kasım 2023 Salı 7:27 pm

TBMM’de, KYK yurtlarındaki asansörlerin muayene ve bakımlarında ihmal olup olmadığının araştırılması için verilen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen asansör faciasında 22 yaşındaki Zeren Ertaş hayatını kaybetti. Ertaş’ın ölümü tüm Türkiye’de protestolara sebep olurken, birçok KYK’da da benzer sorunların yaşandığı ortaya çıktı.

Sosyal medyada infiale yol açan olay bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine geldi. İYİ Parti’nin verdiği KYK yurtlarında kullanılan asansörlerde muayene ve bakımlarında ihmal yaşanıp yaşanmadığına yönelik araştırma önergesi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

“BUNU VAKA-İ ADİYEDEN SAYAMAYIZ”

Öneri üzerine Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, şunları söyledi:

“Lütfen empati yapınız. Gözünüzden sakındığınız evladınızı bir KYK yurduna gönderiyorsunuz; eğitim almasını hedefliyorsunuz ve Zeren Ertaş kızımızın da olduğu gibi cenazesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bunu vaka-i adiyeden sayamayız. Mutlaka bunun sebeplerini araştırmak zorundayız. Burada denetimsizlik varsa, kişisel bir hata varsa bunun hesabını mutlaka bunu yapandan sormak zorundayız. Bunun iktidarı, muhalefeti olmaz. Hayatının baharında olan bir kızımızın geldiği acı sondan bahsediyoruz.”

“HESABINI VERECEKSİN”

CHP Grubu adına öneri üzerine konuşan Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ise şunları kaydetti:

“Birçok üniversite öğrencisi KYK yurtlarında yaşananlara tepki göstermek ve seslerini duyurmak istedi ama iktidar ne yaptı? Engelledi ve birçok öğrenciyi gözaltına aldı. KYK yurtları sürekli kötü ve sağlıksız koşullarıyla gündeme geliyor. Aileler binbir zorlukla evlatlarını üniversiteye gönderiyor; devlete emanet ediyor. Ama 21 yıllık AKP hükümeti gençlerimize sahip çıkamıyor; onları koruyamıyor. Üniversite açtım; yurt yaptım demekle olmuyor. Yurt yaptıysan sana emanet edilen çocuklara kendi öz evladın gibi bakacaksın. Bakamıyorsan da hesabını vereceksin.”

KYK yurdundaki asansör firmaları sorumluluk almadı! Kusurlu asansör de devrede iddiası