Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı: Umutlu değilim

25 Mayıs 2021 Salı

Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı: Umutlu değilim

İlkay Adalı, Sedat Peker’in iddialarının ardından eşi Kutlu Adalı cinayetinin aydınlatılması ihtimaline ilişkin, “Umutlu değilim” dedi.

1996 yılında katledilen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı, Sedat Peker’in videolarında dile getirdiği iddialarla ilgili konuştu.

Peker’in bu iddialarını Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı’ya soran Barış Pehlivan, Adalı ile yaptığı görüşmeyi bugün Cumhuriyet’te yayımlanan yazısında şöyle anlattı:

“Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı, 25 yıl önce öldürüldü. Bugün Sedat Peker’in iddialarıyla, cinayette Mehmet Ağar’ın ve Korkut Eken’in parmağının olduğu tartışılıyor. Peki, suikasta kurban giden gazetecinin eşi İlkay Adalı nasıl karşılıyor olanları?

Aradığımda Lefkoşa’daydı. Konuşmak istemiyordu. Cinayetin perde arkasının ortaya çıkabilme ihtimaline dair ‘Umutlu değilim’ demekle yetindi. Peker’in videolarını izlediğini ve çok üzüldüğünü aktardı. Haksız da değildi, senelerdir tüm aile çok çile çekiyordu.

Son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2005 tarihli kararını hatırlattı. Peker’in iddialarıyla o karardaki tespitlerin örtüştüğüne dikkat çekti. AİHM, Kutlu Adalı cinayeti hakkında yeterli ve inandırıcı araştırma yapılmadığı gerekçesiyle Türkiye’yi mahkûm etmişti. Şairdi de Kutlu Adalı. Yazdığı bir şiirindeki son satırla bitireyim: ‘Gideyim buralardan diyorum, selamsız kalmaktan korkuyorum.’ ”

NE OLMUŞTU?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube’da yayımladığı videolarda Kuzey Kıbrıs’ta 6 Temmuz 1996 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in parmağı olduğu iddialarını dile getirmesinin ardından, olay tekrar güdeme taşınmış oldu.

TIKLAYIN – Tatar’dan ‘Peker’ yorumu: Olağanüstü bir gerginliğe gerek yok

TIKLAYIN – Peker’in açıklamaları KKTC’de öfke yarattı: Türkiye’de planladılar Kıbrıs’ta öldürdüler

TIKLAYIN – Sedat Peker dizisinin 7’nci videosunda mekan değişti… İşte Sedat Peker’in son videosundaki iddialar

TIKLAYIN – Sedat Peker itiraf etti: AKP’li milletvekili rica etti Hürriyet’i ben bastırttım

TIKLAYIN – Sedat Peker’den 5. video! Soylu, Ağar ve Selvi için yeni iddialar

TIKLAYIN – Soylu: Birilerinin elinde operasyon elemanı mafya pisliği… Sedat Peker: Korumamı sen vermedin mi?

TIKLAYIN – Sedat Peker’den üçüncü video: Savaş açtınız

Benzer Haberler