Kütahya’da 5 büyüklüğünde deprem

31 Ağustos 2021 Salı

Kütahya’da 5 büyüklüğünde deprem

Kütahya’da saat 14.04’te 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Birçok ilden hissedilen depremin derinliği AFAD’a göre 7.16 kilometre.

Merkez üssü Kütahya’nın Altıntaş ilçesi olan 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlçedeki Aydınlar mevkiinde saat 14:04’te yaşanan deprem çevre birçok kentten hissedildi.

​Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin merkez üssünü Altıntaş ilçesi Aydınlar köyü, büyüklüğünü ise 5.0 olarak açıkladı. AFAD’a göre derinlik 7.1 kilometre olarak kaydedildi.

Paniğe neden olan depremin hasara neden olup olmadığının belirlenmesi için ekipler araştırma başlattı. AFAD’dan yapılan açıklamada, “Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde saat 14.04’te 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.

ÇATAKLI: OLUMSUZ BİR İHBAR ULAŞMADI

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, depreme ilişkin Twitter’dan açıklama yaptı. Çataklı, “Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde saat 14.04’te 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibariyle olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Alanda tarama çalışmalarına devam edilmektedir. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

DEPREMİN BELİRGİN SÜRESİ 3.17 SANİYE

Öte yandan AFAD, depreme ilişkin ön değerlendirme raporu hazırladı. Raporda, “Yerin 12.07 kilometre derininde meydana gelen bu depremin en yakın yerleşim birimi olan Kütahya ilinin Altintaş ilçesine bağlı Osmaniye köyüne uzaklığı 1.23 kilometredir. Ana şoktan, 14.59’a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1.0 ile 2.5 arasında değişen 16 artçı deprem kaydedilmiştir. Depremin belirgin süresi ise 3.17 saniye olarak hesaplanmıştır” denildi.

Depremin hangi faydan kaynaklandığının yapılacak ayrıntılı sismolojik ve saha çalışmaları ile belirleneceği belirtilerek, “Bölgede 1900 yılından günümüze kadar en büyüğü 7.2 olmak üzere 510 adet deprem meydana gelmiştir. Ayrıca bahsi geçen bölgeye ait, 1900 yılı öncesi için, 27 adet tarihsel dönem depremi kaydı mevcuttur. Bölgenin sismik aktivitesi, Avrupa’nın 2’nci büyük deprem gözlem istasyon ağına sahip İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 izlenmektedir” ifadelerine yer verildi.

Benzer Haberler