Kurum doğruladı! Üniversite yurduna girmek için AKP’li olmak lazım

30 Ekim 2020 Cuma

Kurum doğruladı! Üniversite yurduna girmek için AKP’li olmak lazım

CHP Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel, yeni başlayan Kredi ve Yurtlar Kurumu Başvurularında başvurucuların doldurması gereken formlarda AKP’nin gençlik örgütleri olan “Gençlik Merkezi Üyesiyim”, “Genç Gönüllüler Platformu Üyesiyim” gibi seçenekler olduğunu, bu seçenekleri işaretlemenin yurda giriş için bir kriter olarak görüldüğünü iddia etti. Kredi Yurtlar Kurumu bir açıklama yaptı. Adıgüzel’in iddiasını yalanlamadı. Açıklamada ‘Sorulara verilen yanıtların başvuru sonucunu etkileyemeyeceğinin altını çizmek isteriz.’ denildi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Bunlar AKP’nin illerdeki gençlik yapıları. Gençlerimizi buraya üye olmaya zorluyorlar veya buraya üye olan gençlere öncelik vermeye. AKP’ye sempatisi olmayan gençlerin okumaya hakkı yok mu? Torpilin gizlisi vardı, bu açığı” dedi.

Gençlik Merkezi ve Genç Gönüllüler Platformu’nun AKP’nin gençlik yapılanması olduğunu vurgulayan Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Bugün Kredi Yurtlar Kurumu başvuruları başladı. Öğrencilerimiz siteye girdiklerinde cevaplaması gereken maddeler var. Maddelere geldiğimizde, ‘gençlik merkezi üyesiyim’, ‘genç gönüllüler platformu üyesiyim’ var. Bunlar AKP’nin illerdeki gençlik yapıları. Gençlerimizi buraya üye olmaya zorluyorlar veya buraya üye olan gençlere öncelik vermeye. Bu önceden gizli yapılıyordu. AKP’ye sempatisi olmayan gençlerin okumaya hakkı yok mu? Eğitim hakkı, her öğrencinin hakkıdır. Torpilin gizlisi vardı, bu açığı. Devletin kurumundan yararlanmak için siteye girdiğinde karşısına böyle bir soru geliyor. AKP’nin gençlik yapılarına üye olup olmadığına dair. Çok yoğun tepki var. Bunu derhal kaldırın. Aklınızı başınıza devşirin. Bu çağda böyle bir şey olmaz. Yazık.”

İDDİALARI YALANLAMADILAR

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü burs ve kredi başvurularında yapılan anket çalışmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü burs ve kredi başvurularında yapılan anket çalışmasına yönelik bazı medya organlarında ve sosyal medyada yer alan eleştiriler üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden açıklama yapılması gereğinin doğduğu belirtildi.  Açıklamada şu ifadelere yer verildi

“Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü burs ve kredi başvurusuna katılan tüm gençlerimize teşekkür eder; başvuru esnasında gençlerimize yönelik yapılan anket çalışmasında yer alan bakanlığımıza ait gençlik merkezleri ve gönüllülük faaliyetlerine ilişkin sorulara verilen yanıtların başvuru sonucunu etkileyemeyeceğinin altını çizmek isteriz. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü burs ve kredi formlarımızda yer alan gençlik merkezleri ve gönüllülük faaliyetlerine ilişkin sorular bilgilendirme amaçlı olup, gençlerimizin bakanlığımızın bu tür faaliyetlerine katılmaları doğrultusunda davet niteliğindedir.”

KYK bursu başvurusunda dikkat çeken üyelik sorusu

Benzer Haberler