Kuran yakan siyasetçilere tepki gösteren gazeteciye uzaklaştırma

20 Nisan 2022 Çarşamba

Kuran yakan siyasetçilere tepki gösteren gazeteciye uzaklaştırma

İsveç devlet televizyonu SVT’nin İsveçli bir muhabiri, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın Kuran-ı Kerim yakma provokasyonunu eleştirmesi nedeniyle işinden uzaklaştırıldı.

SVT’nin Batı Bölgesi Haber Müdürü Anton Svendsen, olay hakkında soruşturmanın bittiğini ve muhabirin SVT’nin tarafsızlık ilkesine zarar verdiğinin anlaşıldığını açıkladı. Svendsen, muhabirin şimdilik görevinden uzaklaştırıldığını ifade etti.

İsveç’in Göteborg kentinde çok sayıda Müslüman’ın yaşadığı Frölunda bölgesinde 26 Şubat’ta Paludan, Kuran-ı Kerim yakmış, İslam dini ve peygamberi hakkında hakaret içerikli ifadeler kullanmıştı. Bu provokasyona karşı çıkan SVT muhabiri de Paludan’a “Evine dön salak” sözleriyle tepki göstermişti. Danimarka ve İsveç vatandaşlığı bulunan Paludan, Danimarka’nın çeşitli şehirlerinde 2017’den beri Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarında bulunuyor.

Paludan, geçen yıl ramazan ayı boyunca Müslüman mahalleler ve cami yakınlarında polis korumasında provokasyonlarına devam etmişti. Paskalya tatili boyunca İsveç’in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde de söz konusu provokasyonlarını sürdüren Paludan’ın durdurulmasını isteyen karşı göstericiler, yollarda lastikler yakarak polise taşlarla saldırmıştı.

Benzer Haberler