Kremlin: Kısıtlamalar ilişkilere büyük ölçüde zarar verdi

3 Mart 2021 Çarşamba

Kremlin: Kısıtlamalar ilişkilere büyük ölçüde zarar verdi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD ve AB’nin Rusya’ya yönelik kısıtlamaları hakkında konuştu. Peskov, “Kısıtlamalar, kötü olan ilişkilere büyük ölçüde zarar veriyor” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi ve tutuklanmasıyla ilgili Rusya’ya yönelik yaptırımlarının kabul edilemez olduğunu belirtti. Peskov, “Bunlara benzer tüm kısıtlamalar, kötü olan ilişkilerimize büyük ölçüde zarar veriyor.” şeklinde konuştu.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve AB’nin Rus vatandaşları ve kuruluşlarına yönelik yaptırım kararını değerlendirdi. Yaptırımların kabul edilemez olduğunu belirten Peskov, “Bunlara benzer tüm kısıtlamalar, kötü olan ilişkilerimize büyük ölçüde zarar veriyor.” dedi. Peskov bu yaptırımların, Rusya’nın iç işlerine müdahale olduğuna dikkat çekti. Peskov yaptırımlara mütekabiliyet gereği yanıt vereceklerini söyledi.

Öte yandan Peskov, yaptırımlar nedeniyle ABD ve AB ile ilişkileri koparmak istemediklerini dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

ABD, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi ve tutuklanmasıyla ilgili dün, Rusya’dan 7 yetkili ve 14 kuruluşa yaptırım uygulama kararı almıştı. AB’nin de Navalnıy’ın tutuklanması nedeniyle 4 Rus yetkiliye yaptırım kararı devreye girmişti.

Etiket: AB ABD kremlin peskov

Benzer Haberler