KKTC’deki sarayın masrafı bitmedi! 20,6 milyon daha harcanacak

Yayın tarihi: 25 Mayıs 2023 Perşembe 12:22 pm - Güncelleme: 25 Mayıs 2023 Perşembe 12:22 pm

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 2 milyar 285 milyon TL’ye inşa edilen saraya 20,6 milyon TL daha harcanacak.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021’deki Kıbrıs gezisi sırasında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir Cumhurbaşkanlığı binası veya külliyesi var veyahut da ne doğru dürüst bir parlamento binası var… Biz bunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yakıştırmıyoruz. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bina, malum İngilizlere ait bir gecekondu, onu da yakıştıramıyoruz” demesinin ardından TOKİ tarafından 2 milyar 285 milyon TL’ye Siyahkalem Mühendislik İnşaat’a ihalesi verilen saray için bir ihale daha düzenlendiği açıklandı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, 10 Mayıs 2023 tarihinde yine TOKİ tarafından “K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi, Millet Bahçesi, Cami ve Ek Tesisleri İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşlerinin İnşaat Aşaması ve İnşaat Sonrası Danışmanlık (Yapım işi kontrollüğü ve yapı denetimi) Hizmet Alımı İşi” adı altında bir ihale düzenlendi. İhale 20 milyon 624 bin TL’ye Beşer Mühendislik ve Müşavirlik Limited Şirketi’ne verildi.

Bu ihale de Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı.

Saray inşaatının milyonlarca liralık ihalesinin verildiği şirket, AOÇ arazisi üzerine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapım işleri ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işinin inşaat aşaması ve inşaat sonrasında danışmanlığını da yaptı. Ayrıca şirketin TOKİ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ankara Valiliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile de çok sayıda iş yaptığı bildirildi.

50 bin can kaybı da ders olmadı! İnşaatı mühürlenen firma deprem konut ihalesini kaptı