Kılıçdaroğlu’ndan Emine Şenyaşar’a ziyaret: Adaleti getireceğiz

9 Aralık 2021 Perşembe

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa Adliyesi önünde ‘Adalet’ nöbeti tutan Emine Şenyaşar‘ı ziyaret etti, “Ne yaparlarsa yapsınlar adaleti getireceğiz” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa Adliyesi önünde 276 gündür ‘Adalet’ nöbeti tutan Şenyaşar Ailesi’ni ziyaret etti. Şenyaşar ailesi, CHP heyetini “Adalet istiyoruz” yazılı döviz ile karşıladı. Dosya avukatları da aileye ziyarette eşlik etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, anne Emine Şenyaşar heyete 3 yıl 6 aydır sürdürdükleri adalet mücadelesini anlatarak, sağlık sorunlarının arttığına dikkat çekti. Oğlu Ferit Şenyaşar ise, “katliamın hastanede annenin gözleri önünde yaşandığını” belirterek, “Organize bir katliam var. Katliamın içinde milletvekili olduğu için kimse davayı açamıyor. Yaklaşık bir yıldır adliye önündeyiz. Savcılar bizden kaçıyor. Savcılar olayı biliyor” dedi.

Ailenin avukatlarından Bülent Duran, dava dosyasına dair bilgileri paylaşarak, “Bir katliam yaşandı, bu ailenin bir örgüt ile bağlantısı olmadığını dönemin bakanı söyledi. Sadece esnaf olan bu aile korkunç bir katliam ile yüz yüze kaldı. Her şey annenin gözleri önünde yaşandı. Tek bir kişi tutuklanmadı. AKP katliam yaptı ve siyasi rant aldı. Annenin sağlık sorunları arttı. Aile sonuna kadar adalet istiyoruz diyor. Bu ülkede hukuktan bahsedemeyiz. Bu anne herkes için adalet istiyor. Bugün anneyi ziyaret ettiniz. Siz siyasi olarak, biz de avukatlar olarak sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız. Yoksa biz de bu katliama ortak olacağız” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: ADALETİ GETİRECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Adaleti beraber getireceğiz. Failler kimse beraber ortaya çıkaracağız. Siz adalet biz siyasi bağlantılarını bulacağız. Vicdanı olan herkesin ailenin yanında olması gerekir. Bu sıradan bir dava değil. Bu dava çocuklarını kaybeden bir annenin davasıdır. İnsanım diyen herkesin bu davaya sahip çıkması lazım. Bunun sağı, solu, partisi yoktur. Bu bir adalet mücadelesidir. Bir annenin çığlığını nasıl duymayız biz” ifadelerini kullandı.

“BİR EVLADIN, KARDEŞİN OLARAK TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

Kılıçdaroğlu, daha sonra şöyle devam etti: “Kaç tane savcı değişti. Siyasi baskıları da biliyoruz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar adaleti gerçekleştireceğiz. Bunu toprakların hatırı için gerçekleştireceğiz. Bu topraklar adalet kokar. Burası peygamberler şehri. Peygamberler şehri diyoruz ama adaletsizlik şaha kalmış. Nasıl olur böyle bir şey? Sorun adliyede çözülecek, hakim ve savcılar gelecek çözecekler. Bütün bilgiler ortada, kimse cesaret edip adım atamıyor. Neden? İşin içinde bir milletvekili var diye. Değil milletvekili Cumhurbaşkanı olsam ne olur? Adalet, adalet, adalet kardeşim. Anne adalet, hakkımı istiyorum diyor. Elbette çocukları geri gelmeyecek ama yüreğindeki ateş soğusun istiyor. Bunları gerçekleştireceğiz, sen hiç merak etme anacığım. Sen nasıl bu davayı takip ediyorsan, bir evladın, kardeşin olarak aynen takipçisi olacağım.”

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, bir süre aileyle birlikte Adalet Nöbeti tuttuktan sonra alandan ayrıldı.

NE OLMUŞTU?

Emine Şenyaşar, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşi ve iki oğlu yaşamını yitirmişti. Anne Şenyaşar’ın oğlu Ferit Şenyaşar saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştu.

Olaya ilişkin davada anne Şenyaşar’ın diğer oğlu Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis, Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verilmişti. Aileye karara itiraz etmiş ve 9 Mart’ta Şanlıurfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti başlatmıştı.

Şenyaşarlar Davası’nda karar açıklandı

Benzer Haberler