Kılıçdaroğlu’ndan büyükelçiler buluşmasında Suriye ve mülteci mesajı

Yayın tarihi: 19 Nisan 2023 Çarşamba 8:51 pm - Güncelleme: 19 Nisan 2023 Çarşamba 9:12 pm

Büyükelçilerle iftarda buluşan Kılıçdaroğlu “Milyonların korunduğu bir yer haline geldiğimiz ülkemiz. Suriye’de barışı istiyoruz. Bunun yolunun ve yöntemlerinin bulunması gerekir” dedi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Gelecek Partisi’nin  büyükleçiler için düzenlediği iftar yemeğinde konuştu.

Suriye’de barış mesajı veren Kılıçdaroğlu özetle şunları kaydetti: “Coğrafyamızın bir huzur dağıtan bir coğrafya değil üzüntüleri devralan bir coğrafya gibi durduğunu da biliyoruz. o nedenle bu coğrafyada eğer güçlü bir Türkiye olursa Orta Doğu halkları da bizi örnek alır kendi ülkelerinde demokrasi en azından getirebilir ve bunu savunabilirler.

Kılıçdaroğlu saat verip çağrı yaptı! “Bir konuyu konuşmanın vakti geldi”

‘BU AĞIR YÜKÜ NEREYE KADAR ÇEKECEĞİZ’

Suriye’de yaşanan acılar ülkemizin bir anlamda ülkemizin göçlerle ilticayla gelen milyonların korunduğu bir ülke pozisyona getirdi. Bu kadar ağır yükü nereye kadar çekeceğiz. Suriye’de barışı istiyoruz. Bunun yolunun ve yöntemlerinin bulunması sadece bizim değil uluslararası kuruluşların da bunu gündemde tutması gerekir. Dış politikanın sorun çözen yönünü de görmüş olacağız. Avrupa Birliği’ne üyelik temel hedefimiz.

Sudan’daki çatışmaların barış yoluyla çözülmesini isteriz. Avrupa ile vize sorununu çözmek istiyoruz. Türkiye terör konusunda en büyük bedeli ödeyen ülkedir. Dolayısıyla terör konusunda bütün dünyanın beraber hareket etmesi ve sonlandırılması gerekmektedir. Benim söylediklerim bir insanlık sorunu. Sorunların çözümünde en azından istişare yapabiliriz.”

Ekrem İmamoğlu Kastamonu’da: Millet İttifakı’nı başa Kılıçdaroğlu’nu Çankaya’ya götüreceksiniz