Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş’tan AKP’li Melih Bulu açıklaması

2 Şubat 2021 Salı

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi’ne rektör olarak atanmasına karşı direniş devam ederken, öğrencilere uygulanan sert müdahaleye CHP’den tepki geldi. 

AKP’li Bulu’nun Boğaziçi’ne, kayyım olarak atanmasına karşı direniş devam ederken, gözaltı sayısının 332’yi bulduğu direnişte, yurttaşlara uygulanan sert müdahaleye CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, tepki gösterdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gözaltına alınan öğrencilerle ilgili, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada , “Karşımızda kontrolünü kaybetmiş bir siyasi iktidar var, gerginlikten besleniyor, bizler aklı selim sahibi olmak zorundayız, iktidarın değirmenine su taşımamalıyız. Buradan  siyasi iktidara açık bir çağrıda bulunuyorum Türkiye’nin evlatlarını serbest bırakın ve yarattığınız gerginliğe son verin. ” dedi

CHP Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka ise kayyum rektör Melih Bulu’ya, “Bu ilke iki Melih’ten  çok çekti” sözleriyle tepki gösterdi.

Öte yandan İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun öğrencilerle görüştüğünü ve süreci yakından takip ettiklerini duyurdu.

 

 

 

Ekrem İmamoğlu dün Boğaziçili öğrenciler ile görüşeceğini ve üstüne düşen sorumluluğu yerine getireceğini şu sözlerle açıklamıştı:

“Gençlerle dialog kanalları asla kapatılmamalı. Şu ana kadar kapatılmış kanalları açmak tüm yöneticilerin sorumluluğu. Yarın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini Saraçhane’de misafir edip dinleyeceğim ve bu şehrin belediye başkanı olarak üzerime düşen sorumluluğu yerine getireceğim”

“GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun öğrencilerle görüştüğünü açıkladı. Ongun,”İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu bugün Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmiş, öğrenci arkadaşlarımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir” dedi.

YAVAŞ’TAN BULU’YA AÇIK MEKTUP: SİZİ İSTİFAYA DAVET EDİYORUM

CHP Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi direnişine destek vererek, AKP’li kayyum Melih Bulu’ya istifa çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabından Bulu’ya yazdığı açık mektupla seslenen Mansur Yavaş, “Sizi gerek üniversitede huzuru sağlamak gerekse ülkemizde kutuplaşmayı önlemek adına, makamınızdan istifaya davet ediyorum.”  dedi.

Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın atanmış rektör Melih Bulu’ya yazdığı açık mektup şöyle:

Sayın Melih Bulu,

Bir yönetici sorumluluğu ile size bu mektubu yazıyorum.

Gerginliklerden yorulmuş olan ülkemizde, elinize tarihi bir fırsat geçti. Tek bir hareketinizle, ülkemize ve milletimizi büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ve ülkeye yayılma eğilimi gösteren krizle ilgili, belki de hiçbir siyasi liderde, hiçbir partide ve hiçbir sivil toplum kuruluşunda olmayan bir imkana sahipsiniz. Sorumluluk sahibi bir bilim adamı olduğunuzu göstererek, atandığınız rektörlük görevinden feragat edip, ülkemiz adına tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz. Lütfen bir feraset örneği gösterin ve isminiz üzerinden gençlerimizin, güvenlik güçlerimizin, toplumsal kesimlerimizin karşı karşıya gelmesine daha fazla izin vermeyin.

İsminiz, kamplaşmanın bir öznesi değil, ülkesi ve milleti için makamdan fedakarlık yapabilen bir bilim adamı olarak anılsın. Bu tarihi olgunluğu, kendinizden ve milletimizden esirgemeyin. Bu ülkenin nice genç fidanları vatan savunması için hayatlarını feda ederken, ülkenin krize girmemesi adına size düşen en anlamlı görev makamı terk etmekse, bunu derhal gerçekleştirmek, sizi asla küçültmeyecek, aksine büyütecektir.Gelin akl-ı selimle davranın. Ne gençlerimiz zarar görsün ne de polislerimiz onlarla karşı karşıya gelsin.Gerginliklerden ve kutuplaşmalardan yorulmuş milletimize babacan bir tavırla soluklanma imkanı sağlayın.

Eğer bir kurban verilecekse, akademik barışı, gençliği ve geleceğimizi değil, makamınızı kurban verin.Çünkü makamlar gidici, milletçe birlik ve beraberliğimiz kalıcıdır.Unutmayın, siz makamdan ayrılma kararlılığı gösterdiğinizde, bir yandan üniversitede huzurun sağlanmasına vesile olacak, diğer yandan bu krizi fırsata çevirmek isteyen kötü niyetlilerin heveslerini kursaklarında bırakmış olacaksınız. Mesele, artık sizin akademik kariyerinizi tartışmak değildir. Mesele, ülkemizin, sizin adınız ve atandığınız makam üzerinden yeni bir krize sürüklenme meselesidir. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, her gencimiz bir annenin duası, bir ailenin parçası, bir geleceğin yazısıdır.

Boğaziçi kültürünü ‘işi kavgaya götürmeden uzlaşılabilen bir kültür’ olarak tanımlamıştınız. İşte tam fırsatı. İşi daha fazla kavgaya götürmeden, üniversiteyi ‘bilim yuvası’ kimliğine dönüştürmek ve ‘uzlaşı’nın önünü açmak için fedakarlık yapmak size düşüyor. Tek bir hareketinizle bunu sağlamak elinizde. O koltukta bulunduğunuz her dakika, masum gençlerimizin zarar görmesine, gözümüzden sakındığımız güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelmesine sebep oluyorsa, o tek hareketi yapmanız, hem akademisyenlik hem de vatanseverlik görevidir. Kendinizi ve ülkemizi bu milli görevden mahrum etmeyin ve gecikmeden gereğini yapın. Böylece fedakarlıkla tarih yazmış, yeni bir krizin eşiğindeki ülkemize nefes aldırmış olun.

 

“BU ÜLKE İKİ MELİH’TEN ÇOK ÇEKTİ”

CHP Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlı Aka Boğaziçi Üniversitesine atanan Kayyum Rektör Melih Bulu’ya tepki göstererek, “Bu ülke iki Melih’den çok çekti. Biri Ekim 2017’de zorla istifa etti. Diğeri hâlâ direniyor…Böyle makam olmaz olsun @melihbulu!” ifadelerini kullandı.

 

Benzer Haberler