Kılıçdaroğlu ‘istifa’ sorusuna yanıt verdi

Yayın tarihi: 1 Haziran 2023 Perşembe 1:20 pm - Güncelleme: 1 Haziran 2023 Perşembe 1:26 pm

Seçimlerin ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa edip etmeyeceği kamuoyunda tartışmaya neden oldu. Kılıçdaroğlu, istifası ile ilgili, “CHP çok köklü bir parti. Hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Halk TV’den Fikret Bila’ya konuştu. Kılıçdaroğlu, “İktidarın ahlaki meşruiyeti yoktur” değerlendirmesini yaptı.

CHP lideri, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ağır bir dille eleştirerek, “İktidar seçim kampanyasını, yalana, iftiralara, montaj kasetlere dayandırarak yürüttü. Halka yalan söyledi. Halkına yalan söyleyen biri cumhurbaşkanı olabilir mi? İktidarın ve seçim kampanyasının bu yönüyle sorgulanması gerekir” diye konuştu.

“BU SONUCUN AHLAKİ MEŞRUİYETİ YOKTUR”

Kılıçdaroğlu, seçim sonucunu nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorumu yanıtlarken, “Siyasette abartı olur ama yalana, dolana, sahteciliğe, iftiraya yer yoktur” dedi ve şöyle devam etti:

CHP’li Tuncay Özkan: Kemal bey büyük başarı elde etti

“Seçim kampanyası boyunca benim hakkımda yalan söylediler. İftiralar attılar. Sahte videolarla kampanya yürüttüler. Ve bu videoların sahte olduğunu, montaj olduğunu itiraf ettiler. Yüksek Seçim Kurulu seçim sonucunu onayladı ama bu sonucun ahlaki meşruiyeti yoktur. Ayrıca kimlere oy kullandırıldığını da gördük. İthal seçmen yarattılar. Türkçe bilmeyen yabancıların oy kullandığını gördük. Bu da ahlaki açıdan sorgulanmalıdır. Seçimin ahlaki meşruiyet açısından hukukçular da ilahiyatçılar da tartışmalıdır.”

İSTİFA YANITI

Bila, seçimden sonra en çok tartışılan konulardan birinin Kılıçdaroğlu’nun ‘istifa edip etmeyeceği’ olduğunu belirterek, istifa sorusuna CHP liderinin şu yanıtı verdiğini söyledi:

“CHP çok köklü bir parti. CHP’de her düşünce rahatlıkla dillendirilir, tartışılır ve bu süreç sonunda partinin yetkili kuralları karar verir. Şimdi bu süreci yaşıyoruz. MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

İMAMOĞLU İL BİR GERGİNLİK VAR MI?

Kılıçdaroğlu’na parti içinde bir gerginlik olup olmadığını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla Genel Merkez Yönetimi arasında bir tartışma olup olmadığına ilişkin sorusuna da “Hiçbir bir sorun yok. Hiçbir gerginlik yok. Hep birlikte konuşup, değerlendirip yol haritamızı belirleyeceğiz” yanıtını verdi.