Kılıçdaroğlu: Bahçeli, Saray’dan istediğini duyabilmiş değil

8 Mart 2021 Pazartesi

Kılıçdaroğlu: Bahçeli, Saray’dan istediğini duyabilmiş değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması konusundaki ısrarıyla ilgili, “Bahçeli bu konuda ısrarlı ama Saray’dan istediğini duyabilmiş değil” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta açıklayacağını duyurduğu ekonomi reform paketi, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin tavrı ve HDP konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Şu anda öncelik istihdam yaratmak olmalı… Yaratabiliyorsa alkışlarız ama yaratamayacak ve yine elini vatandaşın cebine atacaksa -ki kurumlar vergisinin dolaylı olarak yüzde 10 artırılması bunun işareti- bu kabul edilemez” diyen Kılıçdaroğlu, “Bugün 10 milyonu aşan işsizimiz var… 19 yılda 10 milyonu aşkın işsiz yaratmak izlenen ekonomik politikanın iflasıdır. Aslında bu bir utanç tablosudur” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın, “CHP, yıllarca vatandaşların bir bölümünü, Atatürkçülük, laiklik, demokratlık, çağdaşlık gibi değerleri kullanarak istismar etti…” sözlerine, “Erdoğan öyle bir noktaya geldi ki biz ‘beyaza beyaz desek Erdoğan beyaza siyah diyecek.’ Allah akıl fikir versin. İhvan aşkı ona hiçbir yarar getirmeyecek. Ama onun bu aşkı, Türkiye’ye ağır maliyetler yükledi” yanıtını verdi.

“BAHÇELİ BU KONUDA ISRARLI AMA SARAY’DAN İSTEDİĞİNİ DUYMUŞ DEĞİL”

Bahçeli’nin HDP’yi kapatma söylemlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: “Bahçeli bu konuda ısrarlı ama Saray’dan istediğini duyabilmiş değil. Bakın size bir şey daha söyleyeyim, Saray ve küçük ortağının yaptığı ittifak ile Millet İttifakı’nın arasındaki fark şudur: Onlar, tümüyle kişisel çıkarlarına odaklı, koltuklarını, makamlarını korumaya odaklı bir ittifak kurdular. Ancak Millet İttifakı’nın tek önceliği, memleketin geleceğidir.”

“İKTİDAR, KÜRT VATANDAŞLARIMIZI DÜŞMANLAŞTIRIYOR”

“İktidar, Kürt kökenli vatandaşlarımızı düşmanlaştırıyor. Bu, toplumsal barışımızın dibine dinamit koymak demektir. Bu ülkenin kuruluşunda, büyümesinde, kalkınmasında hepimizin alın teri ve emeği vardır. Siz, etnik kimliği dolayısıyla milyonları kutuplaştıramazsınız, düşman ilan edemezsiniz. Bu ülkede hepimiz demokrasi istiyoruz. Kimseyi kimliğinden, yaşam tarzından, inancından dolayı ötekileştiremezsiniz. Demokrasiden yana olanlar bir ittifak oluşturup, adına ‘Millet İttifakı’ dediler. Siz bunu yok etmek istiyorsunuz, bunun için birtakım siyasi mühendislikler yapıyorsunuz. Kendi aklınıza göre bazı projeler geliştiriyorsunuz. İYİ Parti’yi, Saadet’i nasıl koparabiliriz, bunun arayışı içindeler ve bu ittifakı bozabileceklerini düşünüyorlar. Halk bu konuda kararlı, “biz bunları göndereceğiz” diyor. Canına tak etti vatandaşın.”

“TBB BAŞKANI TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN KOPMUŞ”

İnsan Hakları Eylem Planı için “Reform değil devrim” diyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, “TBB Başkanı, Türkiye gerçeklerinden büyük ölçüde kopmuş. AKP lebaleb salonlarda kongre yaparken, barolara kongre izni verilmemesi kendisini rahatsız etmiyor mu acaba?” diye sordu.

“Bir yerde devrim arıyorsa, bu devrimi (!) 19 yıldır Erdoğan’ın neden gerçekleştirmediğini sorması lazım” diyen Kılıçdaroğlu, “AYM, AİHM kararlarını uygulamayan hâkimlerin terfi ettirildiği bir ülkede, bu terfileri sağlayan iradenin devrim yapacağını bırakın baro başkanını, ilkokul öğrencisi bile inanmaz. Yargıtay’da bir karara dahi imza atmamış kişi hülle yoluyla getirilip AYM üyesi yapılıyorsa, bu hülleyi yapan kişi, insan haklarında devrim mi yapacak?” ifadelerini kullandı.

 

Benzer Haberler