Kılıçdaroğlu, Akşener ve İmamoğlu açılışta bir araya geldi

26 Kasım 2021 Cuma

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Saat 14.00’de, İBB’nin Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin açılışında bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi Açılışına katıldı. Kılıçdaroğlu, açılışta bir konuşma yaparak:

“Bugün çok güzel bir tesisi hizmete açıyoruz. İstanbul kadim bir kent. İstanbul’a ve İstanbulluya hizmet etmek ayrıcalıklı bir olay. 16 milyon insanı mutlu edeceksiniz, 16 milyon insanın yarattığı sorunları onların haberi olmadan çözeceksiniz. İstanbul, dünyanın gözbebeği olan bir kent. Bu kentte yaşarken doğanın tahrip edilmesini istemezler. 1971-1982 yılların İstanbul’da yaşadım. Çok yeşil alan vardı. Bugün biraz acı ama beton ormanına dönüşen bir İstanbul var. Böyle bir İstanbul’u sayın başkan devraldı şimdi İstanbullular için yeşil alan yaratmaya çalışıyorsun. İstanbullunun doğayla barışık olması için elinden gelen çabayı gösteriyorsun. Bu çabaya bütün Türkiye tanık.” dedi.

1 MİLYON TON SERA GAZI EMİSYONUNUN ÖNÜNE GEÇİLECEK

İmamoğlu Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi açılışında konuşarak:

“Burası bilim insanlarımıza şehirlerin yöneticilerine dünyanın bütün etkin kurumlarına açık olacak, İstanbul Planlama Ajansı’nın Florya’daki kampüsündeki bu platformumuz. Atık yakma ve enerji üretim tesisimiz İstanbul’da oluşan evsel atıkların yüzde 15’ini yakma yöntemiyle bertaraf edecek ve ürettiği 85 MW elektrik enerjisiyle yaklaşık 1 milyon 400 bin İstanbullunun enerji açığının giderilmesine katkı sunacak. Tesis 2017’de başlatılmış, 2019 seçimleri itibariyle yüzde 20 fiziki gerçekleşmesi sağlanmış idi. 2 yılda yüzde 20’den sonra aldığımız bu tesisi kararlılıkla, sözleşme süresine de yetişmesi için olağanüstü bir çabayla finansal açığını da kapatarak, bununla ilgili de uluslararası anlaşmalar yaparak ve özellikle buy işi yapan yüklenici firmaların özel gayretiyle çok değerli bir projenin sonucuna ermenin gururunu yaşıyoruz bugün. Tesisimizin günlük 3 bin tok, yıllık yaklaşık 1 milyon tonluk kapasitesi sayesinde düzenli depolama sahalarına giden atık miktarını azaltmış olacak.

“Emisyon değerlerimiz AB limitlerinin altında olacak. Ayrıca fosil yakıt kullanımının azalması sayesinde ortalama 700 bin aracın bir yıllık emisyonuna denk gelen 1 milyon 380 bin sera gazı emisyonunun önüne geçmiş olacak bu tesisin varlığı. İSTAÇ bu tesisin de eklenmesiyle 1,5 ton daha karbon kredisi elde edecek. İklim değişikliğiyle mücadelede atık yönetimi ve fosil yakıt kullanımının önüne geçilmesi en önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Bu konunun özellikle dünyada en çok çocuklar ve gençler tarafından sahiplenilmesi de bizim için kıymetli bir dayanak. Umuyorum ki bu tesis bir örnek olur.

“İstanbul ve Türkiye önümüzdeki ekonomik süreçte elbette çok zorlanacak ama biz buna rağmen bütün gayretimizi ülkemizin bir an bile bir işi kaybetmemesi uğruna bütün yatırımlarımızı en üst seviyede yapacak koruyacak ekonomik tedbirleri almak konusunda yoğun bir çalışma içinde olacağız. Bu zor günleri hep birlikte omuz omuza atlatacağımıza inanıyorum. Bu ülkenin çok liyakatli, çok doğru işler yapmaya hazır insanları olduğu bilincindeyiz.” açıklamalarında bulundu.

AKŞENER ‘KARALAMALARLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ’ DEDİ

Açılışta konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener ise “Sayın İmamoğlu konuşurken aklıma İstanbul seçimleri geldi. Halbuki iddia edilen sizin bunları tekmeyle yıkmanız lazımdı. Demek ki seçim hizmet üzerinden rekabete dayanarak yapıldığında ve milletimizin tercihine saygı duyulduğunda hiçbir şey tekmelenmiyormuş. Tam tersine doğru işler yapıldığı taktirde herhangi bir psikolojik problem hissetmeden, yol yürünebiliyormuş. Bu çok önemli bir örnek. Şimdi de Millet İttifakı’nın 2 siyasi partisinin genel başkanı olarak buradayız inşallah daha da genişler Millet İttifakı ve Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken benzer iftiralar, karamalarla karşı karşıya kalacağız. Rekabet  ‘Ben daha iyi hizmet ederim’ fikri üzerine olmalı.

Akşener, İmamoğlu’na “Davetiniz için teşekkür ederim” dedi ve ekledi: “Bu tesisi sonuçlandırdığınız için teşekkür ederim, İstanbullular için teşekkür ederim. Ve bu çalışma performansınızın devamını dilerim, ki cumhurbaşkanlığı seçiminde lazım. Sizler çalışırsanız, İstanbulluya, diğer şehirlerde hizmet ederseniz işte o rekabeti biz hizmet üzerinden yaparız. Ve 13. cumhurbaşkanını Millet İttifakı seçtirmiş olur” dedi.

Benzer Haberler