KHK ile ihraç edilen mimar Alev Şahin’e kesilen para cezaları iptal: ‘Barışçıl eyleme ceza verilemez’

30 Temmuz 2019 Salı

KHK ile ihraç edilen mimar Alev Şahin’e kesilen para cezaları iptal: ‘Barışçıl eyleme ceza verilemez’

Düzce’de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden KHK ile ihraç edilen mimar Alev Şahin’e oturma eylemi yaptığı için kesilen 100 bin liraya yakın idari para cezası hukuka aykırı bulunarak mahkeme tarafından iptal edildi.

Kalitesiz beton ürettiğini tespit ettiği bir beton firmasının sahibi kendisine kestiği cezaları gerekçe göstererek ismini KHK listelerine yazdırdığı mimar Alev Şahin’e oturma eylemi yaptığı için kesilen idari para cezaları hukuka aykırı bulunarak mahkeme tarafından iptal edildi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre Düzce 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği kararında, Anayasa Mahkemesi’nin daha önceden verdiği benzer bir davanın kararına atıfta bulunarak “Fikirlerin silahsız ve saldırısız başka bir ifade ile barışçıl bir şekilde ortaya konabilmesi için toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı kapsamında barışçıl olmadığına, kamu düzeninin bozulduğuna veya bozulma tehlikesinin ortaya çıktığına, oturma eyleminin gerçekleştiği cadde veya sokaklarda eylemin başladığı tarihten bu yana sosyal yaşamın akışının kesildiğine dair somut bir tespit ve değerlendirme bulunmadığından hukuka uygun olmayan idari para cezalarının iptaline karar verilmiştir” denildi.

100 BİN LİRAYA YAKIN İDARİ PARA CEZASI VERİLMİŞTİ

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki görevinden 6 Ocak 2017 tarihli 679 sayılı KHK ile atılmasının ardından Düzce’nin en işlek caddesinde oturma eylemine başlayan mimar Alev Şahin, kendisine kesilen 100 bin liraya yakın idari para cezasına itiraz etti.

Benzer Haberler