Kerem Bürsin: Türkiye’de sınıfsal sorun var

Yayın tarihi: 24 Nisan 2020 Cuma 1:52 pm - Güncelleme: 24 Nisan 2020 Cuma 1:52 pm

Uzun yıllar Amerika’da yaşayan oyuncu Kerem Bürsin, Amerika ile Türkiye arasındaki farklılıkları anlattı. Canlı yayında açıklamalar yapan Bürsin,”Türkiye’de sınıfsal sorun var” dedi.

Kerem Bürsin, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında, uzun yıllar yaşadığı ABD ile şu an mesleki kariyerini sürdürdüğü Türkiye arasındaki farklılıkları değerlendirdi. Amerika ile Türkiye arasındaki farklılıkları anlatan oyuncu Kerem Bürsin, “ABD’de ırkçılık var. Kıyaslamak gibi olmasın ama mesela Türkiye’de sınıfsal bir sıkıntı var” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DE SINIFSAL BİR SIKINTI VAR’

Türkiye’de  sınıfsal farklılıkların olduğunu ve belli bir çoğunluğun marka takıntısıyla yaşadığını ifade eden Kerem Bürsin “Kıyaslamak gibi olmasın ama mesela Türkiye’de sınıfsal bir sıkıntı var” dedi.

Bürsin şöyle konuştu:

“Burada benim gördüğüm daha çok sınıfsal sorun var. Benim gözlemlediğim, tabii istisnalar vardır, zengin birinin oğlu pizzacıda çalışmayacak. Veya o zengin adam metroyu kullanmayacak. Burada gördüğüm şey illa bir marka takıntısı var.

‘CÜZDANIN KALINLIĞIYLA İNSANIN İNSANLIĞI DEĞERLENDİRİLMEMELİ’

Ben de metroya binebilirim, ilk üzüldüğüm şey oydu. Mesela Keanu Reeves her gün metroya biniyor kimseyi rahatsız etmiyor, Amerikalılar alışık orada, gündemde olmuyor. Burada maalesef ne giydiğine çok önem veriliyor, ne taktığına, nerede yediğine önem veriliyor.

Amerika’da tanınan, başarılı bir oyuncu arkadaşım var onun sevgilisi garsonluk yapıyor. Bu normal bir şey orada. Burada sınıflara çok ayrılıyoruz. Hepimiz insanız, garsonlara davranış biçimi veya valeye farklı olmamalı. Sırf cüzdanın kalınlığıyla insanın insanlığı değerlendirilmemeli.”