Galata Kulesi’nden sonra 800 yıllık Kız Köprüsü’ne kepçe çıkardılar! Soruşturma başlatıldı

Yayın tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba 7:49 am - Güncelleme: 19 Ağustos 2020 Çarşamba 2:35 pm

Galata Kulesi’nden sonra bir yenileme skandalı da Sivas’ın Divriği ilçesinde yaşandı. Selçuklular tarafından yapılan Kız Köprüsü’nün onarımını yapan müteahhit, 800 yıllık tarihi köprünün üstüne iş makinası çıkardı. Firma “Büyük taşlar vardı, o nedenle iş makinasıyla çalışmak zorundayız” savunması yaparken, arkeologlar tepki gösterdi. Konuyla ilgili Sivas Valiliği soruşturma başlattı.

Sivas’taki tarihi Kız Köprüsü’nün üstünde iş makinası ile restorasyon görüntüsü tepkilere neden oldu. Yaklaşık 800 yıllık köprü için Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök de olay yerine gitti.

‘Galata Kulesi’ndeki restorasyon skandalıyla ilgili Bakanlık harekete geçti

Müteahhit firma ağır taşları kaldırmak için iş makinası kullandıklarını savundu. Ancak taşları kaldırma işinin işçilere bırakılması, restorasyon uzmanlarının ve yetkili mimarın başında olmadan çalışılması doğru bulunmadı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konunun sosyal medyada gündeme gelmesi üzerine Sivas Valiliği soruşturma başlattı. Vali Salih Ayhan, “Yakın zamanda Galata Kulesi ile ilgili de gündem oldu. Biz de bu tip konularda arkadaşlarımızın hassas ve duyarlı olmaları konusunda uyardık. Dün Kaymakamlığımıza bizzat talimat verdik ve olay yerine gitti. Olay yerinde inceledi ve bir rapor gönderdi. Orada aslında anlık bir durum söz konusu. Tarihi eseri hırpalayan, deforme eden bir çalışma yoktur. Ama biz buna rağmen valilik olarak bir idari soruşturma başlattığımızı, konuyu yakından takip ettiğimizi ve ihmali olanlar ile ilgili gerekli idari işlemi yapacağımızı söyleyebiliriz,” dedi.

ÖNCE HİLTİ SONRA KEPÇE

Divriği ilçesini Ziniski, Sincan, Yağbasan, Karabel üzerinden Sivas’a bağlamak için Selçuklular tarafından Çaltı Çayı üstüne yapılan tarihi köprü bölgenin önemli kültürel mirası olarak biliniyor.

Restorasyon çalışmasında önce hilti kullanıldı. İşçilerin hilti ile taşları kırmasının ardından bu kez köprünün üzerine kepçe çıkarılarak çalışma başlatıldı. Hilti ve kepçe ile yapılan çalışmanın köprüye büyük zarar verdiği belirtilirken yaşanan olay bölgede yaşayan yurttaşların tepkisine neden oldu.

ÇALIŞMA DURDURULDU

Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu üyesi Güven İslamoğlu, “800 yıllık köprü az kalsın gidiyordu. Çalışma durduruldu.” dedi.

UNESCO Türkiye Milli Komite Üyesi Nezih Başgelen görüntülerle ilgili şöyle konuştu:

“Kız Köprüsü bölgenin önemli bir kültürel varlığıdır. Osmanlı döneminde Divriği’yi Ziniski-Sincan-Yağbasan-Karabel üzerinden Sivas’a bağlamak için yaptırılmıştır. Karayollarının bu tarihi köprüyü korumak istemesi doğru bir yaklaşımdır. Ancak restorasyon çalışmalarına mukavemet sorunları belirgin olan böyle tarihi bir köprü üzerinde iş makinası çıkartıp çalışılması hiçbir gerekçe ile kabul edilecek bir durum değildir. Bazı taşınması güç parçalar köprü üzerinden alınması gerekiyorsa tüm dünyadaki benzer uygulamalardaki gibi en azından burada bir kule vinç kullanılabilirdi. Divriği Belediye Başkanı Sn. Hakan Gök’ün bu konudaki ilgi ve hassasiyetine teşekkür ederiz. Konuyu iletir iletmez olay yerine gidip bilgi akışı sağladı. Tarihi bir kayba daha neden olmamak için acilen buradaki restorasyon işlerinin daha titiz bir denetimle sürdürülmesi gerekir. Göz göre göre gözümüz gibi korumamız gereken bir değerimizi daha yanlış uygulamalarla kaybetmeyelim.”