195 bin ağacın kesildiği Kaz Dağları’na bir altın madeni daha…

1 Ağustos 2019 Perşembe

195 bin ağacın kesildiği Kaz Dağları’na bir altın madeni daha…

Kaz Dağları’nda ÇED raporuna aykırı olarak 195 bin ağacın kesildiğinin ortaya çıktığı madenle ilgili tartışmalar sürerken, bölgede yeni bir maden sahası açılıyor. 6 bin 886 dönümlük karaçam ormanının ortasındaki alanda kurulacak maden çevreye büyük zarar verecek.

Çanakkale ve Balıkesir bölgesinin ortak değeri Kazdağları’nda ruhsat üstüne ruhsat alan maden şirketlerinin ardı arkası kesilmiyor. Günlerdir Kirazlı Atikhisar bölgesinde 195 bin ağacı kestiği ileri sürülen, yerel yönetimler ve çevre örgütlerinin protestolarıyla gündeme gelen Alamos Gold vakası devam ederken, şimdi de Havran bölgesinde yeni madencilik faaliyeti başlıyor.

Kazdağları’ndan sonra şimdi de Şirince Köyü: Binlerce zeytin ağacı kesilecek tarım yok olacak…

Demirtepe Altın madeni ve Açık Ocak İşletmesi, Havran Büyükşapçı bölgesinde altın çıkarmak için gün saymaya başladı. Ticaret Odası’na Bahar Madencilik A.Ş. adıyla kayıtlı şirket 6 Ağustos’ta Ankara’da yapılacak ÇED inceleme değerlendirme toplantısının ardından faaliyete başlayacak.Oda TV’nin haberine göre, Demirtepe Altın Madeni İşletmesi’nin Havran’daki maden sahası Büyükşapçı’ya 1.4, Eğmir’e 3.4, Küçükşapçı’ya 3.3 kilometre mesafede.

BÜYÜK KISMI KARAÇAM ORMANI

Proje alanı 6 bin 886 dönüm. Maden sahasının büyük kısmının karaçam ormanlarıyla kaplı olduğu belirtiliyor. Binlerce ağacın kesileceği, devasa atık havuzlarının açılacağı alandaki köylerin yaşanmaz hale geleceği ileri sürülüyor. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bölgedeki Değirmendere ve Gelinderesi aracılığıyla Havran Barajı ve Edremit Körfezi’nin kirleneceğini belirtiyor. Bölgede başka şirketlerin de altın arama ruhsatları var. Dernek yönetimi bölge adına ÇED toplantısına katılacak.

‘Kaz Dağları’nda doğayı katleden şirkete 865 milyon lira teşvik Saray’dan’

YOĞUN AĞIR METALLER VE SİYANÜRLÜ ATIK SULAR

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Havran’da faaliyete geçecek olan yeni madenle birlikte neler olacağını şu sözlerle anlatıyor:“Söz konusu projenin gerçekleştirilmesi planlanan sahanın büyük kısmı başlıca karaçam olmak üzere ormanlıktır. Bu nedenle proje alanında binlerce ağaç kesilecektir. Devasa çukurlar açılacak, yoğun ağır metaller ihtiva eden pasa dağları oluşacak ve siyanürlü atıksular için atıksu barajları yapılacaktır. Proje, ormanlarımızı ve içinde yaşayan yaban hayatını yok edecek, olası asit maden drenajları ile içme suyu kaynaklarımızı, Değirmen Dere ve Gelin Dere’yi ve Havran Barajı’nı ve Edremit Körfezini kirletecektir.

BARAJLARDA BÜYÜK TEHLİKE

Tarım ve hayvancılığımız olumsuz yönde etkilenecek, yakınındaki köylerimizi içinde yaşanılmaz bir duruma getirecektir. Birinci derece deprem bölgesi olan bölgemizde, olası bir deprem durumunda ise siyanürlü atıksu barajları büyük tehlike yaratacaktır. Kurulacak tesisin ne yöremize, ne de ülkemize hiçbir yararı ve maddi katkısı olmayacak, tam tersine ekip biçtiğimiz, hayvanlarımızı yetiştirdiğimiz, geçimimizi sağladığımız, ürünlerinden doyduğumuz topraklarımızı kaybetmemize neden olacaktır.

Bölgemizin ekosistemi tümüyle olumsuz etkilenecektir. Havran, Kalkım ve Yenice’de, Balya’da, İvrindi’de, birbirine yakın yine Büyükşapçı’da, Halılar’da, Eğmir’de ve başka köylerde de altın madeni arama ve işletme ruhsatlarının olduğu bilinmektedir. Bu kadar çok altın madenciliğinin bir arada yapılması Bölgemizi cehenneme çevirecektir ve bir an önce toplam etki değerlendirmesi yapılmalıdır.”

Benzer Haberler