Kazdağları’ndan sonra şimdi de Şirince Köyü: Binlerce zeytin ağacı kesilecek tarım yok olacak…

31 Temmuz 2019 Çarşamba

Kazdağları’ndan sonra şimdi de Şirince Köyü: Binlerce zeytin ağacı kesilecek tarım yok olacak…

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince ve Belevi köyleri arasında kalan araziler üzerinde mermer ocağı açılacağı iddiaları vatandaşları ayağa kaldırdı. Şirince Mahallesi Muhtarı İsmail Yıldırdı, “Proje uygulamaya geçerse binlerce zeytin ağacı kesilecek. tarım alanlarımız yok olacak” dedi

Gazete Kritik’ten Melis Çivici’nin haberine göre; Türkiye’yi ayağa kaldıran Kaz Dağları’nda onbinlerce ağacın kesilmesi olayının ardından şok bir haber de İzmir’den geldi. Şirince ve Belevi köyleri arasındaki tarım arazilerine yapılacağı öne sürülen mermer ocakları nedeniyle binlerce zeytin ağacının kesileceği iddia edildi. Binlerce öğrencinin eğitim aldığı Nesin Matematik Köyü’ne 300 metre mesafede yapılacağı belirtilen ve 4 yıldır üzerinde çalışıldıı belirtilen Mermer Ocakları Arama ve İşletme Projesi çevre sakinlerini de ayağa kaldırdı.

Kazdağları’nda izin verilenin dört katından fazla ağaç kesilmiş

Şirince Köyü Muhtarı İsmail Yıldırdı, “Burası çok geniş tarım arazilerinin bulunduğu ve yerleşim alanlarına çok yakın bir bölüm. Bu projeyle birlikte üzüm, şeftali, elma gibi pek çok meyve üretim alanımız ve zeytin ağaçlarımız yok olacak. Buradaki tarım arazilerinin zarar görmesinin yanı sıra, mermer çıkartma işlemi sırasında havaya karışan mermer tozları asit oluşturacak ve yerleşim alanlarındaki toprak, bitki örtüsü ve bölge insanı için tehdit oluşturacak” dedi.

İMZA KAMPANYASI DÜZENLENDİ

Proje sonunda Şirince ve Belevi’de yaşayan vatandaşların olumsuz etkileneceğini bildiren Yıldırdı, yapılması planlanan projenin yerleşim yerlerine olan yakınlığı sebebiyle içme sularının ve bu sularla sulama yapılan tarım arazilerinin de zarar göreceğini söyledi. Belevi Köyü’nün yüzde 90’lık tarım arazisini de kapsayan proje uygulamaya geçerse; çevre kirliliği ve tarım arazilerinin tahribatıyla bölge turizminin de olumsuz etkileneceğini belirten Yıldırdı, “Gereken yerlere başvurumuzu yaptık. İmza kampanyası yaptık, şimdi daha geniş çapta bir imza kampanyası hazırlığındayız. Eğer hiçbiri sonuç vermezse, yaşam alanlarımızı tehdit eden bu projenin durdurulması için eyleme gideceğiz” dedi.

Kazdağları’nda 195 bin ağaç kesen şirketin CEO’su: ‘Yabancı işçi çalıştırmıyoruz. Türkler taş taşımakta çok iyiler’

SAĞLIĞI TEHDİT EDECEK

Şirince Köyü’nde bulunan ve 12 yıldır faaliyette olan Nesin Matematik Köyü öğretmeni Haluk Memili ise o bölgede kurulacak bir mermer ocağının nefes almayı bile zorlaştıracağını söyleyerek, sadece tarımsal alanları ve turizmi değil aynı zamanda eğitimi de etkileyeceğini belirtti. Bölgede mevcut olan pek çok tarım arazisi ve yeşil alanı yok edecek, bölge halkının sağlığını tehdit edecek ve turizmi baltalayacak bu projenin gerekli izinleri aldıktan sonra yapılması planlanıyor.

Benzer Haberler