Kanlı Ay tutulması bugün görülecek

26 Mayıs 2021 Çarşamba

Kanlı Ay tutulması bugün görülecek

Merkür gerilemesi, Kanlı Ay Tutulması gibi gibi gezegen hareketleri araştırılmaya devam ederken, tutulma Türkiye’de saat kaçta ve nasıl görünecek?

26 MAYIS KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE‘DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

26 Mayıs tarihinde gerçekleşecek Kanlı At tutulması Türkiye’den izlenmeyecek. Bu tutulmanın, Asya, Avustralya ve Pasifik Okyanusu kıtalarından gözlenebileceği bildirildi.

2021 AY TUTULMASI TARİHLERİ

26 Mayıs 2021 Tam Ay Tutulması (Asya, Avustralya, Pasifik Okyanusu)

10 Haziran 2021 Halkalı Güneş Tutulması (Asya, Avrupa, Kuzey Amerika)

19 Kasım 2021 Parçalı Ay Tutulması (Amerika, Avustralya)

4 Aralık 2021 Tam Güneş Tutulması (Antarktika, Güney Afrika, Atlantik Okyanusu)

AY TUTULMASI NEDİR VE NEDEN OLUR?

Tutulmalar çok eskiden beri bilinen gök olaylarıdır. Yer ve Ay, diğer gezegenler gibi Güneş’ten aldıkları ışınları yansıtarak kendilerini gösterirler. Ay, Yer çevresinde; Yer, Ay ile birlikte Güneş çevresinde yörünge hareketlerini yaparken Güneş’e dönük yüzleri aydınlık, öbür yüzleri karanlıktır ve karanlık tarafta uzayda birer gölge konisi oluştururlar. Ay, Yer’in gölge konisine girdiğinde Ay tutulması Ay’ın gölge konisi Yer üzerine düştüğünde ise Güneş tutulması meydana gelir. Özetle, Ay ve Güneş Tutulmaları Ay, Güneş ve Yer’in uzayda birbirlerine göre konuşlanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

KANLI AY TUTULMASI NASIL OLUYOR?

Kanlı Ay tutulması Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür. Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay’ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay’ın, Dünya’nın ve Güneş’in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Kanlı Ay Tutulması sırasında Dünya, Ay ve Güneş’in arasında kalır ve Güneş’ten Ay’a giden ışığı keser. Böylece Ay, Dünya’nın gölgesi tarafından örtülür. Bu sırada Dünya’da Güneş’in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay’ın yüzeyine ulaşır. Ay’ın yüzeyine ulaşan Güneş ışığı geniş yayılarak Ay’a kırmızı bir görüntü verir. Böylece Kanlı Ay Tutulması oluşur. Havanın kirlilik oranı ve bulutlar, Ay’ın renginde etkili olabilir.

NE ZAMAN MEYDANA GELİYOR? 

Bugün dünyanın gölgesinden geçerek tam bir ay tutulması meydana gelecek. Yılın ilk tutulması, Türkiye saatiyle 13: 13’de, 5 derece ile Yay burcunda meydana geliyor olacak.

2021’in ilk Ay tutulması Güney Asya, Doğu Asya, Avustralya, Kuzey Amerika’nın büyük bölümü, Güney Amerika, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Antarktika’da da görülebilecek. Türkiye’de ise Ay tutulması gözlemlenmeyecek.

BURÇLARA ETKİLERİ!

Astrogündem: Yılın ilk tutulması, 5 derece ile yaşanacak. Türkiye’nin Güneş burcu ile aynı derecede olacak. 2021’in en büyük günü bugün! Küresel olaylar ülkemizin de gündemini değiştirecek. Mikrodan makroya hepimizi etkileyecek bir sürece giriyoruz. Ani istifalar ittifakların önüne geçecek.

Koç: Hedeflerini yeniden gözden geçireceksin çünkü bugün ateş burcunda Ay tutulması gerçekleşiyor. Kas ağrılarının bugünlerde arttığını fark edeceksin.

Boğa: Üzerinde çalıştığın projelerin kapsamını genişletiyorsun. Bugün ateş burcunda Ay tutulması gerçekleşiyor. Meslek seçimin konusunda kendini baskı altında hissedeceksin.

İkizler: İletişimdeki problemlerinin sayıları artıyor. Yılın ilk tutulması karşıt burcunda meydana geliyor. Ailenle geçirdiğin vakitlerin süresi artış gösterebilir.

Yengeç: İş değişikliğinin gündeminde olduğu bir güne başlıyorsun. Yılın ilk tutulması değişken burçta meydana geliyor. Bankalar ile görüşmelerin bugünlerde artış gösterecek.

Aslan: Sabah saatlerindeki aksiliklerle güne başlıyorsun. Bugün, ateş burcunda Ay tutulması meydana gelecek. Estetik konusu tekrar karşına gelebilir.

Başak: Ateş burcunda meydana gelecek tutulma ile birlikte harekete geçiyorsun. Evinde geçmişi sana hatırlatan eşyalarından kurtuluyorsun.

Terazi: İş yerinde, seyahatler gündemine gelebilir. Bugün, ateş burcunda gerçekleşecek tutulma, bugüne senden saklanan konuları ortaya çıkarabilir.

Akrep: Karşına gelen konularda kendinden ödün vermiyorsun. Bugün ateş burcunda Ay tutulması meydana gelecek. Kararlarının arkasında duruyorsun.

Yay: Kariyer hedeflerine ulaşmak için bugünden güzel bir gün olamaz. Bugün burcunda meydana gelecek Ay tutulması yaşam alanındaki düzenlemeleri gündemine gelecek.

Oğlak: Çevrenden gelen eleştiriler, seni rahatsız edebilir. Bugün ateş burcunda Ay tutulması meydana gelecek. Aile içerisinde eski konular yeniden gündeme gelebilir.

Kova: İhtiyaçlarını karşılamak için harekete geçiyorsun. Yılın ilk tutulması, ateş burcunda meydana gelecek. Sosyal ilişkilerde daha aktif bir rol oynuyorsun.

Balık: Sağlık konuları bugünün gündemini oluşturuyor. Bugün ateş burcunda Ay tutulması meydana gelecek. Tavrın netleşmeye başlayacak.

Merkür Retrosu nedir? Teknolojik cihazlar bozulacak söylentisi doğru mu?

Benzer Haberler