Kanada Büyükelçisi: Erzincan’daki maden işletmesi Kanada’ya ait değil

Yayın tarihi: 14 Şubat 2024 Çarşamba 12:02 am - Güncelleme: 14 Şubat 2024 Çarşamba 12:05 am

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Kevin Hamilton, Anagold Madencilik tarafından işletilen Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen toprak kaymasının ardından açıklama yaptı. Hamilton, “Erzincan’daki maden işletmesi Kanada’ya ait değil” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik şirketi tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması meydana geldi. Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Kevin Hamilton, Anagold Madencilik’in ortaklarının arasında Kanadalı bir şirket bulunmadığını belirtti.

“MADEN, TÜRK VE AMERİKAN ŞİRKETLERİ ARASINDA BİR ORTAK GİRİŞİMDİR”

Hamilton konuya ilişkin yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Maden, Türk ve Amerikan şirketleri arasında bir ortak girişimdir.

Amerikan şirketi SSR Madencilik, merkezi Vancouver’da olan eski bir Kanada şirketi ile Alacer Gold adlı ABD merkezli bir şirketin birleşmesinin sonucudur. Alacer Gold Erzincan madeninin asıl mülkiyetine sahiptir. Şu anda feshedilmiş olan Kanadalı şirket hiçbir zaman Erzincan’daki madenin sahibi olmadı.

Birleştirilen yeni şirket SSR Mining adını aldı ve 2020 yılında merkezini Denver, Colorado’da kurmuştur.

Birçok uluslararası madencilik şirketi gibi SSR Madencilik de Toronto Borsası’nda işlem görmektedir. Ancak bu durum, şirketin Kanada şirketi olduğu anlamına gelmiyor.

SSR Mining ayrıca NASDAQ ve Avustralya borsasında da işlem görmektedir.”

Hamilton, sosyal medya hesabından ise şu paylaşımı yaptı:

“Erzincan’dan çok üzücü bir haber geldi. Düşüncelerimiz mahsur kalan işçiler ve aileleriyle birlikte. AFAD’ın ve kurtarma ekiplerinin kahramanca çalışmalarını sürdürürken gösterdikleri hızlı reaksiyon bizleri cesaretlendiriyor.

Bazı medya kuruluşlarının toprak kaymasının meydana geldiği madenin Kanada’ya ait olduğunu bildirdiğini gördük. Bu doğru değildir. Erzincan’daki maden işletmesi Kanada’ya ait değildir.”

Göz göre göre gelen maden faciası! Murat Kurum önerge bombardımanına tutulmuş

Kaynak: TELE1