Kamuoyu Araştırmacısı Ölçer’den CHP’ye ‘ölü seçmen’ çağrısı: İstediğim belgeleri ulaştırırlarsa…

Yayın tarihi: 12 Nisan 2024 Cuma 5:16 pm - Güncelleme: 12 Nisan 2024 Cuma 11:54 pm

Haber: Özlem Aktürk

CHP’nin Hatay’da ‘ölülere oy kullandırıldı’ iddiasına ilişkin konuşan Kamuoyu Araştırmacısı Mehmet Günal Ölçer, gerekli verileri elde ettikleri takdirde araştırma yapabileceklerini söyleyerek CHP’ye seslendi.

CHP’nin Hatay’da ‘ölülere oy kullandırıldı’ iddiasıyla yaptığı itiraz YSK tarafından reddedildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi “Talebimiz Hatay’da bütün oyların sayılması. Mümkün değilse geçersiz oylar sayılsın. 3 bin 389 ölü seçmen bulunmaktadır. Biz bunların nasıl oy kullandığını tespitini istiyoruz. Yine 20 sandıkta sandık kurulu başkanları polis ve zabıtalardan oluştuğunu tespit ettik. Kanun dışı bu. Yani Hatay’da olağanüstü bir şekilde seçimin iptalini istiyoruz” demişti

Konuya ilişkin TELE1’de konuşan Kamuoyu Araştırmacısı Mehmet Günal Ölçer, “Hatay’da ölen seçmenlerin 90 bin 200 seçmen sadece 11 deprem bölgesi için geçerlidir. Bunu biz 81 ile yaydığımız zaman sayının yukarılara çıkması mümkündür. Ve bu kişilerin bazılarının Hatay’da seçmen yazılmış olma olasılığı vardır. Bu araştırmayı biz yapmadık henüz. Ama yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Gerekli veriyi elde etmek için CHP’ye seslenen Ölçer, “Benim CHP’den acil olarak talep ettiğim bütün illerdeki seçim sonuçları konusu var. Bunlar bizim elimize geçerse, bizim elimizde 2004 yılından itibaren bütün seçimlerin sandık bazlı sonuçları var. Bunları karşılaştırıp yüzde 4, yüzde 5, yüzde 10 MHP oyları konusuna açıklık da getirebiliriz. Ama hızlıca bu verilere ulaşmamız gerekiyor. Bu konuda muhalefet partilerinin desteğini bekliyoruz, veri ihtiyacımız var” dedi.

CHP ve DEM Parti bayramlaşmasında konu Van ve Hatay oldu

Kaynak: HABER MERKEZİ