İzmir ‘asbest bombası’ gemiye karşı harekete geçti!

Yayın tarihi: 24 Ağustos 2022 Çarşamba 2:15 am - Güncelleme: 24 Ağustos 2022 Çarşamba 2:15 am

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 700 tondan fazla asbest barındırdığı belirtilen Nae Sao Paulo isimli uçak gemisinin İzmir Aliağa’da sökümüne onay verdi. Çevre örgütleri, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, onayın iptali için yarın İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde dava açacak. 

Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo adlı savaş gemisi İzmir’in Aliağa ilçesinde sökümünü Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onayladı. Sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partileri asbest yüklü geminin Türkiye’de sökümünün yapılmasına tepki gösterdi. Geminin ikizi olan Fransız donanmasına ait olan Clemenceau isimli geminin 760 ton asbest barındırdığı da ortaya çıktı.

Bakan Kurum ‘9 ton asbest var’ dediği geminin ikizinde 760 ton asbest çıktı

İzmir’de çevre örgütlerini ve yurttaşları ayağa kaldıran  ve 700 tondan fazla asbest barındırdığı için ‘asbest bombası’ olarak anılan Sao Paulo isimli gemi ile ilgili kritik bir adım atılıyor.

Çevre örgütleri, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, yarın Bayraklı’daki İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne giderek Brezilya Donanması’na ait asbestli gemi Sao Paulo’nun İzmir Aliağa’da sökümüne izin veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kararının iptali amacıyla dava açılacak.

“ÜLKEMİZ ATIK ÇÖPLÜĞÜ DEĞİLDİR”

TMMOB’dan yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası sözleşmeleri hiçe sayarak yola koyulan, en ufacık hareketi dahi saatli bomba etkisi yaratan, soluduğumuz havaya, toprağımıza, suyumuza ölüm saçan gemiyi istemiyoruz! Ülkemiz atık çöplüğü değildir! Göz göre göre zehirlenmeyi kabul etmiyor, yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz” denildi.

Açılacak davanın hemen ardından İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Güney Kapısı önünde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Barolar Birliiği Başkanı Erinç Sağkan, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Türk Tabipleri Birliği Merkez Komite Üyesi Nursel Şahin ve KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil ile İzmir Gemi Koordinasyonu, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütünden yurttaşlar ve çevrecilerin katılımıyla bir basın açıklaması yapılacak.

TMMOB, İzmir’deki tüm yurttaşları, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” başlıklı basın açıklamasına çağırdı.