Bakan Kurum ‘9 ton asbest var’ dediği geminin ikizinde 760 ton asbest çıktı

Yayın tarihi: 19 Temmuz 2022 Salı 7:21 am - Güncelleme: 19 Temmuz 2022 Salı 7:21 am

Uzmanlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Aliağa’da sökümüne izin verdiği Nae Sao Paulo gemisinin ikizi olan Clemenceau’nun 760 ton asbest barındırdığını söyledi.

Uzmanların ‘asbest bombası’ olarak nitelediği Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo adlı savaş gemisinin İzmir’in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerine getirilmesine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onay çıktı. Sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partileri asbest yüklü geminin Türkiye’de söküm işlemenin yapılmasına tepki gösterdi.

Asbest uzmanlarının “600 ton asbestli gemi Ege’yi bitirir. Toplu katliam” açıklaması sonrası Çevre Bakanı Murat Kurum, “Gemide, 9 ton asbest var” açıklaması yaptı.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, asbest uzmanlarından Bakan Kurum’a yanıt geldi. Uzmanlar, “Geminin ikizi olan Clemenceau’nun 760 ton asbest barındırdığı belirlendi. Bu gemide nasıl 9 ton olur. Bakan bey asbesti buharlaştırmış” yorumunu yaptı.

Bakan Kurum’un açıklamasına ASUD Başkanı Ensari tepki gösterdi. “Yurttaşı yanıltıyorlar” diyen Ensari şunları söyledi:

“Bakan bey, asbeste yeni bir mucize özellik getirdi. Kendi hesaplarına göre asbest buharlaşarak kayboldu. Aynı geminin ikizi olan Clemenceau’da 760 ton asbest barındırdığı tespit edildi. Söküm için Hindistan’a gönderdiler. Yüksek mahkeme kabul etmedi reddetti, düşünün Hindistan bile gedi çevirdi. O gemi Fransa’ya iade edildi. Asbest denetimi kağıt üzerinde yapılıyor. beş yılda 714 gemide 241 ton asbest bulunmuş. Her geminin, tehlikeli madde envanteri vardır. Asbest uzmanları, gemi söküm uzmanları, geminin yapım yılına bakar. Geminin panelleri, boyaları kaplamaları, contaları, buhar kazanları, tavan ve duvarında bulunan asbestli kayıt eder. Ama maalesef sahte raporlar düzenliyor. Gemi inmeden ‘Asbest yoktur’ raporları veriliyor.”

MURAT KURUM NE DEMİŞTİ?

Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari’nin zehir saçan geminin Aliağa’ya gelmemesi yönünde açıklama yapmasının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Gemide söylendiği gibi 900 ton değil, 9 ton asbest var. Gemi uzun süre beklediği için iddialar üzerine biz uluslararası uzmanlara ayrıca incelettik. Karar uluslararası hukuka göre alındı. AB Gemi Geri Dönüşüm Tüzüğü kapsamında uygun bulunarak tüm yükümlülükleri yerine getirdi. Gemi Türk karasularına girdiğinde ayrıca biz de kontrol edeceğiz. Ters bir durum olursa geri göndereceğiz” dedi.

“İzmir’e asbest bombası geliyor”