İYİ Partili Dervişoğlu’ndan ‘kurultay’ açıklaması: Geri alınması mümkün değil

Yayın tarihi: 14 Nisan 2024 Pazar 6:40 am - Güncelleme: 14 Nisan 2024 Pazar 6:40 am

İYİ Parti’de genel başkanlık için adaylığını açıklayan Musavat Dervişoğlu, “Olağanüstü kongrenin geri alınması mümkün olmadığı gibi böyle bir durum ziyadesiyle zararlı olur” dedi.

Seçimlerin ardından büyük yıkımın yaşandığı İYİ Parti’de Meral Akşener, 27 Nisan’da yapılacak seçimli olağanüstü kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Akşener’in açıklamasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İYİ Parti’deki kurultay süreci için “Çoklu adaylar, çoklu bölünmelere de vesile olabiliyor. Meral Akşener’in ayrışma kararından vazgeçerek partinin başında devamını, aday olmayı düşünenlerin de etrafında kenetlenmesini düşünmekteyim” diyerek çağrı yaptı.

Kurultayın geri çekilmesine ilk tepki “Olağanüstü kurultayı iptal ettirme girişimleri kabul edilemez” diyen Koray Aydın’dan geldi. Aydın’ın ardından bir açıklama da İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Musavat Dervişoğlu yaptı.

“KONGRENİN GERİ ALINMASI ZARARLI OLUR”

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Dervişoğlu, “Olağanüstü kongre kararı alınmasına ve bunu ilgili makamlara bildirilmesine rağmen genel başkanın böyle kritik bir eşikte partinin başında kalmasını isteyenler var. Milletvekili ve parti yöneticilerimiz bu düşüncelerini genel başkanla paylaşmak istediler. Bu masum kanaat birtakım beyanlarla birleştirilince bir spekülasyon oluşturuldu. Olağanüstü kongrenin geri alınması mümkün olmadığı gibi böyle bir durum ziyadesiyle zararlı olur” dedi.

Dervişoğlu şunları söyledi:

“Partimiz olağanüstü kongresini yapacak. Takvimi uygun mu? Değil. Elbette tartışılır ama ne yapalım bu karar alınmış ve Seçim Kurulu’na bildirilmiş.  Biz hepimiz bu partiye büyük emekler vermişiz. Koray Abi de büyük emekler sarf etti, ben de kendi çapımca büyük emekler sarf ettiğime inanıyorum. Tolga Bey’in de emeklilerine şahidim. Yalnız biz değil, bu partiyi kuran arkadaşlarımızın tamamı büyük emekler sarf etti. Ayrıca İYİ Parti’nin kuruluşu, Türkiye açısından da bir beklenti oluşturdu. Ama gerçek emek sahibi sayın Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendidir. Bu parti onun mücadelesiyle, emekleriyle, teriyle, bizlerin de yardımıyla kurulmuştur. Dolayısıyla elbette ki gönül arzu ediyor ki sayın genel başkanımızın liderliğinde olağan kongreye gitseydik. Ben herkesten fazla genel başkanımız Akşener’in görevine devam etmesini arzuluyorum. Ama ortada bir karar ve kararlılık var ve bunun artık fizikken mümkün olması söz konusu olamaz.”

İYİ Parti kulislerinde ‘İmamoğlu’ ve ‘Mansur Yavaş’ sesleri

Kaynak: Sözcü