İYİ Parti’den ihraç edilen Ümit Dikbayır: Sonuna kadar gideceğim

Yayın tarihi: 7 Aralık 2023 Perşembe 4:57 pm - Güncelleme: 7 Aralık 2023 Perşembe 5:00 pm

İYİ Parti’den ‘partiyi medyada yıprattığı’ için ihraç edilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “Sorma sırası bende. Hani ben banka hesaplarını inceletmiştim, neden beni bundan ihraca sevk etmediniz.” dedi.

İYİ Parti’den ihraç edilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. İhraç kararına tepki gösteren Dikbayır, siyaset kariyerine bağımsız milletvekili olarak devam edeceğini açıkladı.

“İDDİALARIN HEPSİ BOŞA ÇIKTI”

Dikbayır, şunları söyledi:

“Süreç buraya gelinceye kadar başka iddialar da atılmıştı. Benim başkanın banka hesaplarını incelettiğim gibi iddialar vardı. Bunların hepsi boşa çıktı. Sorma sırası bende. Hani ben banka hesaplarını inceletmiştim, neden beni bundan ihraca sevk etmediniz. Hani ben belediyelerle anlaşmıştım, beni disipline sevk etmediniz? Bu iddiaların devlet yoluyla araştırılıp kamuoyuna açıklanması. Bu taciz iddiasında bulunan vatandaşı ve şahitlik yapan 2 kişiyi daha şikayet edip sonuna kadar gideceğim. Kendisini hem Adalet Bakanlığına Ankara barosuna ayrı şikayet edeceğim. Partide bir rahatsızlık olduğunu söyleyebilirim. Sadece ittifak değil, bu son süreçle ilgili. İstifalar çok. Teşkilatlara bunu yapmaya hakkımız yoktu. Bu teşkilatlar canla başla çalışıyor. Dilerim Genel Başkan, kongreye götürür. Bağımsız milletvekili olarak yoluma devam edeceğim.

Aile bizim için önemli bir kavram. Daha akşam geldi, benim kızımın 18 yıl önceki ilkokul öğretmeni kızıma bir mesaj atmış. Biz sizi biliyoruz, sakın kendinizi üzmeyin. O kadar ağır ithamlar ki işlerin nereye gideceğini bilemezsiniz. Bunların hiçbirine gerek yoktu. Genel Başkan beni çağırsaydı Ümit biraz kenarda dur dinlen deseydi ben ikinci cümleyi kurdurmazdım kendisine.

Ben partideki yöntemlere karşı çıkmıştım. Biz genel başkanın özel kalemine karışamayız, istediğini özel kalem yapabilir. Ama parti içinde olan şeylere karşı çıktığım çok olmuştu. Zaten bu nefretin sebebi de oradan geliyor. Bir özel kalemin bu kadar etkili olmasını doğru bulmuyorum. Hepimizden bu partideki çok değerli kişilerden vazgeçti ama oradaki birkaç kişiden vazgeçemiyor.”

“PARTİNİN KURUCULARI BU MUAMELEYİ HAK ETMİYORLAR”

“Ben bu partinin kurucularına çok değer veriyorum. 2017de biz bu partiyi kurduğumuz zaman bu partinin ilçe başkanları il başkanları yöneticileri kolay zamanlar değildi 15 Temmuz’un hemen sonrasıydı. 2018de sayın Akşener başbakan adayı olduğu zaman adliye koridorlarında imza verdi bu vatandaşlar. Bunlar bizim için çok önemli. Bu muameleyi asla hak etmiyorlar. Neticede kendisi genel başkan yapacak bir şey yok.

Ben Ankara cumhuriyet başsavcılığına bir dilekçe verdim banka hesapların inceletilmesi iftiralarına dair. Bu iftirayı atanların kulaklarının üstüne yattıklarını gördüm. Disipline verilmemin sebeplerinden biri de budur. Dokunulmazlığımın kaldırılmasını da talep ettim. Şu ana kadar gelen bir durum yok ama genel kurulda oylanması lazım. Savcılıktan Meclis divanına yazı geldiği zaman oylanacaktır.”

“BUNLAR FETÖ YÖNTEMİ”

“Üzerime atılan iftiraların sonuna kadar takipçisi olacağım. Bunlar FETÖ yöntemi ama ben kimseye FETÖ’cü diyemem hakim değilim savcı değilim. Ama yöntemler FETÖ yöntemleri. Danışmanıma ajanlık teklif ettiler, işbirliği teklif ettiler. Kanıtlı ispatlı zamanı geldiğinde onları da açıklayacağım. Ben mahkemeye vermelerini bekliyorum beni. Kimin üzerine bir şey söylediysem. Esma Bekar, Sedat Aksakallı, Genel Başkan, oğlu, ailesi beni mahkemeye versinler. Ben bu ülkenin namuslu savcılarına güveniyorum.”

NE OLMUŞTU?

Dikbayır’ın, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in aile bireylerinin, ayrıca özel kalem müdürü ve eşinin banka hesaplarını incelettirdiği, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinden şahsına, ailesine ve üçüncü kişilere ihale veya iş alınmasına aracılık ettiği, bir parti çalışanını taciz ettiği ve parti kasasında paranın eksik olduğu iddia edilmişti. Akşener, “Benim ve ailemin belediyelerde işi-gücü yok. İspat ederlerse politikayı bırakırım.” demişti.

İddianın odağındaki Sakarya Milletvekili Dikbayır da disiplin kuruluna dilekçe vererek konunun araştırılmasını istemişti.

Dikbayır, “Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim.” diye konuşmuştu.

Hakkındaki iddiaların soruşturulması için kendisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan ve TBMM Başkanlığı’na verdiği dilekçeyle dokunulmazlığının kaldırılmasını talep eden Dikbayır, partisinden ihraç edilmişti.

Ümit Dikbayır İYİ Parti’den ihraç edildi! İlk açıklamasını TELE1’e yaptı

Kaynak: TELE1