Ümit Dikbayır İYİ Parti’den ihraç edildi! İlk açıklamasını TELE1’e yaptı

5 Aralık 2023 Salı

Özel Haber: Egehan Erkün

İYİ Parti, disiplin kuruluna sevk ettiği Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır‘ın ihraç edilmesine karar verdi. Dikbayır, yeni yol haritasıyla ilgili, “Daha çok yeni bir konu. Daha düşünmedim. Sakinleşip düşünmek lazım” dedi.

İYİ Parti, Genel Başkan Meral Akşener hakkında ağır iddialar öne süren Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ı ihraç etme kararı aldı.

Tele1.com.tr’den Egehan Erkün’e konuşan Dikbayır, Perşembe günü basın toplantısı yapacağını açıkladı. Yeni yol haritasıyla ilgili henüz bir karar almadığını belirten Dikbayır, “Sakinleşip, düşüneceğim” dedi.

“AÇIKLAMALARIMIN ARKASINDAYIM”

Dikbayır,  “3 maddeden sevk etmişlerdi. MDK ikisini kabul etmemiş. Partiyi medyada yıpratmaktan ihraç ediyorlar. Ben açıklamalarımın arkasındayım” dedi.

“SAKİNLEŞİP DÜŞÜNMEK LAZIM

Dikbayır, farklı bir partide siyaset yapıp yapmayacağını ilişkin ise, “Daha çok yeni bir konu. Daha düşünmedim. Sakinleşip düşünmek lazım” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Parti bütçesinin eksiye düştüğü iddialarıyla ilgili İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisinin ve ailesinin hesaplarının inceletildiğini öne sürmüştü.

Akşener, “Benim ve ailemin belediyelerde işi-gücü yok. İspat ederlerse politikayı bırakırım.” ifadelerini kullanmıştı.

İddianın odağındaki Sakarya Milletvekili Dikbayır da disiplin kuruluna dilekçe vererek konunun araştırılmasını istemişti.

Dikbayır, “Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim.” ifadelerini kullanmıştı.

Dikbayır TBMM İYİ Parti grubu disiplin başkanlığına verdiği dilekçede şu iddiaların incelenmesini isteyerek şunları söylemişti:

“1) Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’ in aile bireylerinin, ayrıca özel kalem müdürünün ve eşinin banka hesaplarının incelettirilmesi.

2) Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden şahsıma, aileme ve 3.kişilere ihale veya iş alınması ve şahsımın böyle bir olaya aracılık etmesi.

3) İYİ Partimizin Sakarya- Hendek İlçe Başkanının işyerine (dershane) milletvekili sıfatımı kullanarak ceza kestirmiş olduğum iddiası.

4) Eski adı ile twitter yeni adı ile X olan sosyal medya alanında ‘hizirçelebi06*’ isimli bir hesabı şahsımın açtırdığı ve/veya yönettiğim/yönettirdiğim iddiası, Polonya’da bir şirketim olduğu iddiası.

5) Henüz bana ulaşmamış ancak yukarıdaki iftira ve hakaretlerin her birine ilişkin gerçekler ortaya çıkana kadar ve disiplin kurullarımız tarafından araştırma yapılırken çıkarılacak yeni iftiraların tamamı.”

Dikbayır: Akşener’in oğlu 7-8 poşetle 200’er bin TL dağıttı

Akşener istifalara daha fazla dayanamadı! İki milletvekiline ‘defolup gitsinler’ diyerek kapıyı gösterdi

İYİ Parti Disiplin Kurulu’ndan Ümit Dikbayır kararı