İşte İsrail’e ihracatta kısıtlama dışı kalan ürünler

Yayın tarihi: 10 Nisan 2024 Çarşamba 10:37 am - Güncelleme: 10 Nisan 2024 Çarşamba 10:42 am

Ticaret Bakanı, İsrail’e ihracat kısıtlamasında gıda, tıbbi ürünler, ilaç, mutfak eşyası, konfeksiyon ürünlerinin kapsam dışı bırakıldığını söyledi.

İsrail’e yönelik kısmi ihracat kısıtlaması gündemdeki yerini korurken, Ticaret Bakanı Ömer Bolat kısıtlamanın kapsamına dair açıklamalarda bulundu.

TRT Haber canlı yayınına katılan Bolat, ihracat kısıtlamasında gıda, tıbbi ürünler, ilaç, mutfak eşyası, konfeksiyon gibi insanların temel ihtiyaçlarının kapsam dışı bırakıldığını dile getirerek, “Gelişmelere göre devletin ilgili kurumları değerlendirmeleri yaparlar ve Ticaret Bakanlığı olarak bunları biz ya da Dışişleri Bakanlığımız kamuoyuyla paylaşırız” dedi.

Bolat, Ticaret Bakanlığı’nın ticareti yapan bir kuruluş olmadığını, söz konusu ticaretin yüzde 99,9’unun özel şirketler tarafından yapıldığını öne sürdü.

İsrail ticaretinin ardından Erbakan’dan Erdoğan’a: Görevlerini bir an önce iade et

‘İSRAİL’E YAPILAN TİCARETİN İÇİNDE FİLİSTİN’E YAPILAN TİCARET DE YER ALIYOR’

İsrail’e yapılan ticaretin içinde Filistin’e yapılan ticaretin de yer aldığını anlatan Bolat, Filistin’e gönderilen ürünlerin, gümrük ve limanlarda İsrail adıyla geçtiğini söyledi.

Söz konusu ihracatın çok fazla olmadığının dile getirildiğini anlatan Bakan Bolat, Filistin’e ihracatın 1 milyar dolar civarında olduğunu, kayda girmeyen kısımların da dahil edilmesiyle 2 milyar dolarlık ticaret olduğunun açıklandığını kaydetti.

İhracat kısıtlamasına İsrail’den ilk tepki: Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacağız

‘JET YAKITI İDDİASI BÜYÜK BİR İFTİRA’

Türkiye’den İsrail’e jet yakıtının, ‘askeri uçaklara satılıyormuş gibi yansıtıldığını’ söyleyen Bolat, “Türkiye’de uçak yakıtı satan iki özel akaryakıt şirketi var. İsrail’den Türkiye’ye çok sayıda turist geldi. Sivil uçuşlar bir müddet devam etti. Uçuşlar, birkaç ay önce iptal edildi. İsrail’e satılan yakıt, İsrail’in turist getiren hava yolu şirketlerinin uçaklarına satılan yakıttır. Türkiye’ye geliyorlar, benzini dönüş için alıyorlar. Bu, Türkiye’nin ihracatı gibi yazılıyor” dedi.

Bolat, şöyle devam etti: “Jet yakıtı iddiası büyük bir iftiradır. Vatandaşlarımız, siyaset istismarcılığı anlamında yapılan bu iftiralara kanmasın. Filistin davasına en büyük hizmetleri yapan Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, hükümetlerine, devlet yöneticilerine karşı iftirayı yapmak, günahların en büyüdüğüdür.”

Tepkiler sonrası AKP iktidarından minik adım! 99 üründen 54’ü için İsrail’le ihracatı durdurma kararı

Hasan Bitmez İsrail kararı sonrası anılıyor: İsyanı vicdan oldu

İhracat kısıtlaması kararına tepki yağdı: Hani İsrail’le ticaret yoktu?

‘İsrail’le ticaret koca bir yalan’ diyen Akit kısıtlamayı nasıl gördü?

 

Kaynak: TRT Haber