İstanbul Valiliği’nden İmamoğlu’nun ‘özensiz tören’ tepkisine yanıt

23 Nisan 2021 Cuma

İstanbul Valiliği’nden İmamoğlu’nun ‘özensiz tören’ tepkisine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Taksim Meydanı’ndan düzenlediği 23 Nisan töreninin özensizliğine tepki göstermişti. İstanbul Valiliği, İmamoğlu’nun gösterdiği tepkiye ilişkin açıklama yaptı.

Valilik açıklamasında, “Tüm yetkililer tarafından çelenk töreninin nasıl yapılacağının bilinmesine rağmen, tören sonrasında ilgili kamu görevlileri hakkında sarf edilen sözler, en hafif manada ‘özensiz ve yakışıksız’ bir dilin tezahürü olmuştur. 23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz” denildi.

23 Nisan töreninde İmamoğlu’ndan il milli eğitim müdürüne sert tepki

Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen 23 Nisan törenini özensiz bulduğunu belirterek tepki gösteren İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’yı kınadığını söylemişti. İmamoğlu, “İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi burada… Beyoğlu Belediyesi ile çelenk koyma töreni yapıyorsun. İl Milli Eğitim Müdürü… Paran yoksa Valilik’ten iste… Yoksa Büyükşehir’den iste.. Zavallı… Sabahın köründe yapıyorsun. Zaten sokağa çıkma yasağı var. Bari 10.00’da yap. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün faaliyeti değil ki… 23 Nisan’la ilgili birkaç cümle etsene, Milli Egemenlikle ilgili, çocuklarla ilgili… Zavallı. Çok üzücü” ifadelerini kullanmıştı. İmamoğlu, “İl Milli Eğitim Müdürü bunu ilk defa da yapmıyor. Aynı özensizlik geçen sene de vardı. Bu sene de var. Özensiz bir insan olduğunu düşünüyorum. Değerlerine sadık bir insan olduğunu düşünmüyorum” demişti.

İmamoğlu’nun bu sözlerden sonra İstanbul Valiliği bir açıklama yaptı. İmamoğlu’nun ismi anılmadan yapılan yazılı açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Bugün; saat 09.00’da Beyoğlu ilçemizdeki Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda ‘Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin 5. maddesiyle düzenlenmiş bulunan ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ törenleri dahilinde çelenk töreni icra edilmiştir.

“ÖZENSİZ VE YAKIŞIKSIZ BİR DİL”

İlimizde bu yıl yapılacak tören ve etkinlikler bir haftalık zaman dilimine yayılmış, hangi kurumun, hangi görev ve sorumlulukları üstlenecekleri ve etkinliklere dair bütün hususlar, yazılı olarak ilgili kurumlarımıza bildirilerek kamuoyuna duyurulmuştur.

Tüm yetkililer tarafından çelenk töreninin nasıl yapılacağının bilinmesine rağmen, tören sonrasında ilgili kamu görevlileri hakkında sarf edilen sözler, en hafif manada ‘özensiz ve yakışıksız’ bir dilin tezahürü olmuştur.

23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.”

Benzer Haberler